KKTC Turizm Bakanı Üstel, Londra’ya geliyor

Londra’da düzenlenen “2019 Dünya Turizm Fuarı” yarın başlıyor

KKTC Turizm Bakanı Üstel, Londra’ya geliyor

6 İLÇEMİZ TANITILIYOR… 40’ıncı kez kurulacak fuara bu yıl, 181 ülkeden yaklaşık 4 bin 600 firma katılacak. Fuarın 51 bin turizm profesyoneli tarafından ziyaret edilmesi bekleniyor. Fuarda, KKTC ulusal standı da kurulacak. 6 ilçemizin ayrı ayrı bölümlerde, posterlerle tanıtılacağı standımızda kültürümüze ait sanatsal işler gösterilecek, yiyecek ve içecekler de ikram edilecek.

ITB Berlin Fuarı’ndan sonra, dünyanın ikinci büyük fuarı olarak tanımlanan “2019 Dünya Turizm Fuarı (WTM)” yarın (4 Kasım) başlıyor. 6 Kasım’a kadar sürecek fuar, Londra’nın Docklands bölgesi Excel Fuar Alanı’nda yapılacak.

KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel de fuarın açılışına katılmak üzere Londra’ya gelecek.

40’ıncı kez kurulacak fuara bu yıl, 181 ülkeden yaklaşık 4 bin 600 firma katılacak. Fuarın 51 bin turizm profesyoneli tarafından ziyaret edilmesi bekleniyor.

Ülkeler ve büyük tur operatörleri tarafından izlenecek turizm politikalarının belirlenmesi, turizm ürünlerinin (iş, eğitim, kültür, sağlık, seyahat ve teknolojisi) sergilenmesi olanağı sağlayan fuara, birçok sektör profesyoneli gerek konuşmacı gerekse izleyici olarak katılarak, turizm sektörünün durumu ve geleceği konularında düzenlenecek seminerler, paneller ve workshop’larda yer alacak.

WTM, B2B (business to business) olarak bilinen, tamamen profesyonellere yönelik bir fuardır. Fuara tüketici kabul edilmiyor. Bu çerçevede fuar ziyaretçileri Bakanlar, turizm profesyonelleri, yaklaşık 14 bin kişiden oluşan WTM Meridian Club (Buyers) üyeleri ile basın mensupları, davetliler ve turizm öğrencilerinden oluşuyor.

Fuarın ilk günü olan 4 Kasım Pazartesi, Bakanlar, fuar ziyaretçileri ile görevlileri, uluslararası basın ve sektör davetlileri; fuarın ikinci ve üçüncü günleri ise bunlara ek olarak turizm profesyonelleri, Buyers Club üyeleri ve organizasyona önceden kayıtlarını yapmış öğrenciler fuarı ziyaret edecek.

Fuar, 4 Kasım Pazartesi 10.00-19.00 saatleri arasında, 5 Kasım Salı 10.00-18.00 saatleri arasında, 6 Kasım Çarşamba ise 10.00-18.00 saatleri arasında açık olacak. Son gün 16.30-18.00 saatleri arasında fuar alanı içerisinde çeşitli ülkelerin hazırlamış olduğu karnaval eğlenceleri yer alacak.

KKTC standında 6 ilçe tek tek tanıtılacak

Londra Kuzey Kıbrıs Turizm Merkezi Turizm Koordinatörü Kadir Doruhan, KKTC ulusal standının, her yıl olduğu gibi yine fuar alanının Avrupa ve Akdeniz holünde N5 giriş kapısını karşılayacak şekilde kurulacağını söyledi. Yaklaşık 157 metrekare üzerine özel konstrüksiyonlu bir stant kurulacağını belirten Doruhan, organizasyonu KKTC Turizm ve Çevre Bakanlığı tarafından üstlenilen stantta bu yıl modern bir konsept üzerinde 6 ilçenin ayrı ayrı bölümlerde, o yöreye ait posterlerle tanıtılacağını ifade etti.

Doruhan, “Dizüstü bilgisayarlarını getirecek olan katılımcılara, talep edilmesi halinde kablosuz bağlantı özelliği olan internet bağlantısı sağlanacaktır. Ülkemizde başarılı bir şekilde yürütülmekte olan ‘Eko Turizm, Citta Slow ve Sorumlu Turizm proje ve çalışmalarını ön plana çıkarmak amacı ile WTM Organizatörleri, ‘Sorumlu Turizm’ logosunun standımız üzerinde kullanılmasını uygun gördü” dedi.

KKTC standında yer alacak örgütler

Doruhan, KKTC Turizm ve Çevre Bakanlığı’nın organize edeceği stantta yer alacak katılımcı turizm örgütleri ve kuruluşlarını şöyle açıkladı:

“Kıbrıs Türk Otelciler Birliği (KITOB), Kıbrıs Türk Rehberler Birliği (KITREB), Kıbrıs Türk Turizm ve Seyahat Acenteleri Birliği (KITSAB), Kıbrıs Türk Restorancılar Birliği (Res-Bir), North Cyprus Golf Tourism, North Cyprus Health Tourism, North Cyprus Eco-Agro Tourism Federation, Atlas Global Airlines, Pegasus Airline, Turkish Coffee Corner (Mustafa Gülbahar Efendi), Wines from North Cyprus (Wine Masters ve Etel Winey), All Year Cyprus Travel, Cyprus Paradise, Cyprus Premier Holidays, Direct Traveller, New President Holidays, Go-North Cyprus Holidays, Caria Holidays, North Cyprus Tour”

KKTC standında ülke kültürümüzün bir parçası olan çöp kalıp, sepet, sesta ve sandalye örme gibi sanatların Kemal İyikalp tarafından sergilenip icra edileceğini ifade eden Doruhan, fuar süresince, ziyaretçilere ülkemiz kültüründen yiyecek ve içecekler de ikram edileceğini belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER