Hasipoğlu: “AB Kıbrıs konusunun çözümüne değil, çözülememesine katkıda bulunuyor”

Hasipoğlu: “AB Kıbrıs konusunun çözümüne değil, çözülememesine katkıda bulunuyor”

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Sekreteri Oğuzhan Hasipoğlu, yazılı bir açıklama yaparak, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’in açıklamalarına tepki gösterdi.

Hasipoğlu, “Öncelikle Kıbrıs'ın güneyinde temaslarda bulunurken, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti gerçeğini göz ardı eden AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’ bu tutumundan dolayı protesto ediyor, kınıyorum” dedi.

“AB devam eden yanlış tutumu ile Kıbrıs konusunun çözümüne değil, çözülememesine katkıda bulunuyor” ifadelerini kullanan Hasipoğlu, şöyle devam etti:

“Rum tarafını Birleşmiş Milletlerin ortaya koyduğu Annan Planı’nı reddetmesine rağmen haksız bir şekilde tüm Kıbrıs adına tam üye yaparak Kıbrıs konunun halledilememesinin baş sorumlusu olan, Avrupa Birliği’nin şimdilerde Kıbrıs Türk halkının son Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ortaya çıkan iradesini hiçe sayarcasına egemen eşitliğe dayalı iki devletli çözüm önerimize yönelik saldırılarda bulunması ne AB değerleri ne de gerçeklerle bağdaşmıyor.

“AB VE RUMLAR İSTESE DE İSTEMESE DE GERÇEK BUDUR”

Herkesin bildiği üzere federasyon görüşmeleri Rum tarafının maksimalist tutumu nedeniyle çökmüştür. Denen ve başarılı olunmayan şeyleri tekrar gündeme getirmek zaman kaybetmekten başka işe yaramaz.

Kıbrıs’ta iki ayrı egemen devlet vardır. AB ve Rumlar istese de istemese de gerçek budur.

“KKTC İLE TÜRKİYE ÇIKTIĞI YOLDAN DÖNMEYECEK”

Dolayısı ile Sayın Ursula von der Leyen’in Kıbrıs’ta iki devletli çözümü asla kabul etmeyeceklerini söylemesinin hiçbir değeri olmadığı gibi kimsenin KKTC ile Türkiye’yi, tehditle, şantajla, ambargoyla çıktıkları yoldan döndüremeyeceğini kesindir.

“AB BİR AN SAĞDUYULU DAVRANMALIDIR”

AB bir an önce sağduyulu davranmalıdır. Aksi takdirde, zerre kadar demokrasi ve insan haklarına saygıları varsa bizlere gölge etmesinler yeter…”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER