Doktor Suat Günsel Girne Koleji, düzenlenen törenle açıldı

Doktor Suat Günsel Girne Koleji, düzenlenen törenle açıldı

Girne’de bugün yeni bir eğitim kurumu daha hizmete girdi.

Doktor Suat Günsel Girne Koleji, bugün düzenlenen törenle açıldı.

Törende konuşan Yakın Doğu Oluşumu Mütevelli Heyeti Başkanı Profesör Doktor İrfan Günsel, Yakın Doğu Oluşumunun gelecek nesillerin yetiştirilmesine büyük önem verdiğini belirterek, güçlü devletlerin güçlü devletleirn ancak güçlü kurumlar ve güçlü bireylerle mümkün olabileceğini vurguladı.

Amaçlarının , dünya vatandaşı bireyler yetiştirmek olduğunu kaydeden İrfan Günsel, Yakın Doğu oluşumunun, eğitimden otomotive, bilişimden müzeciliğe kadar , farklı alanlardaki yatırımları hakkında bilgi Verdi.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Olgun Amcaoğlu da, ülkeye eğitim yanında birçok alanda yatırımlarıyla büyük katkılarda bulunan Günsel ailesine teşekkür etti.

Amcaoğlu Pandemi nedeniyle birçok alanda birçok sorunun yaşandığı süreçte,devletin çalışmaları ve Günsel ailesinin 6 ilçede 6 okul projesiyle ,çok kısa bir sürede 14 yeni okul ve 5895 öğrenci kapasitesine ulaşıldığını ifade etti.

Amcaoğlu,Günsel ailesinin Mağusada hayata geçireceği devlet okulunun temelinin 25 Haziranda atılacağını , Girne’de ise temel atma için temmuz ayının planlandığını kaydetti.

Başbakan Yardımcısı Ekonomi ve Enerji bakanı Erhan Arıklı, mücadelede başarılı olmanın en önemli yolunun , yeni nesillere çok iyi bir eğitim vererek onların üreten , düşünen bireyler olarak yetiştirmek olduğunu söyledi.

KKTC için , özellikle, 2 devletli politikanın yürülüğe girdiği bu dönemde, ayakta kalma mücadelesi ve eğitimin daha da önem kazandığını kaydeden Arıklı, ülkede 43 yıldır eğitim ve birçok alanda yatırımları hayata geçiren , kazandığı her kuruşu ülkesine yatıran Günsel ailesini başarılarından dolayı kutladı. Başbakan Ersan Saner de, ülkenin gelişmesi için 43 yıldır birçok alanda birçok yatırımı hayata geçiren Günsel ailesi ve Yakın Doğu oluşumunu kutladı. Günsel ailesinin, ülkeye, eğitimden otomotive, bilişim teknolojisinden sanata , müzeciliğe, banacılığa çok geniş bir yelpazede dünya standartlarında yatırımları kazandırdığını kaydeden Saner, bu çalışmaların, ülkesini seven , ülkesine katkı yapan ve doğup yaşadığı topraklara değer katma inancıyla yürekten yapılan hamleler olduğunu ifade etti.

Günsel ailesinin 6 ilçeye 6 ilkokul projesi kapsamında, Lefkoşa ve İskele’nin ardından , Haziran sonunda Gazimağusa’da, temel atılacağını söyleyen Saner,bu eğitim kurumlarının, ülkenin geleceği olan gençlerin dünyayla yarışabilen, rekabetçi , üretken ve kendini Kıbrıslı Türk kimliğiyle en iyi şekilde ifade edebilen bireyler olarak yetişmesine imkan yarattığını söyledi..

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, da, Suat Günsel ve ailesinin, birçok alanda , yatırımlar yaptığını belirterek,ülkeye katkılarından dolayı teşekkür etti. Yıllar önce Kıbrıs’ta bir anlaşma olmadan hiçbir şey olamayacağını ,dolayısıyla Kuzey Kıbrıs’a yatırım yapmanın anlamsız olduğunu savunan önemli figürler ve siyasiler olduğunu anımsatan Tatar, kendilerinin her zaman bu düşünceye karşı çıkarak, TC desteğiyle, KKTC’nin gelişmesi , halkın umut dolu bir geleceğe kavuşması için , yatırımların hayata geçirilmesini , savunduklarını anımsattı. KKTC’ye güvenerek , öz kaynaklarıyla dev yatırımları hayata geçen Günsel ailesi gibi yatırımcılara teşekkür eden Tatar, pandemi dönemine rağmen böyle yatırımların devam etmesinin, pandemiden sonra KKTC’nin daha da yükselişe geçeceğinin göstergesi olduğunu belirtti. göstergesidir. Özellikle son aylarda, Türkiye Cumhuriyetinin de tamamıyla desteklediği, yeni bir siyasi vizyon olan 2 devletliliğin gündeme geldiğini anımsatan Tatar,”Kıbrıs’ta artık ,ancak , egemen eşitliğe dayalı yan yana yaşayan iki devletin işbirliğiyle bir anlaşmaya olabileceği ve dolayısıyla Türk varlığının bu ülkede ilelebet bizim istediğimiz gibi devam edeceğinin en büyük dayanağıdır. Bütün bunlar, bu duruş , bu ilkeli davranış ve geliştirilen siyasetin geldiği aşamada oluşturduğu zemin, bütün bu yatırımların da temelini oluşturmaktadır”diye konuştu..

Tatar, yatırımların devamının , ülkedeki istikrara güvenin göstergesi olduğunu dile getirdi.

Tatar, yurtdışında yaşayan ve ülkelerine temelli dönüş yapmak isteyen Kıbrıslı Türklerin , bugün artık nasıl eğityim alınacak diye bir sorunlarının kalmadığını söyledci.

Günsel Otomobil Fabrikalarında da , yatırımların devam etmesinin sevindirici olduğunu anımsatan Tatar, “Gündemi belirlerken , esas hedeften kaçmayalım , enerjimizi boş yere harcamayalım .Çünkü bu ülkede çok güzel şeyler olmuştur ve olmaya da devam ediyor . İstikrar güven ve buna bağlı olarak siyasetin gelişmesinde ve oluşmasında gerçekten, 10-15 yıl önce tahmin bile edemeyeceğimiz Doğu Akdeniz’in bu değerli köşesinde fevkalade önemli bir vizyon ve siyaset oluşmuştur ;o da adı her ne olursa olsun , Kıbrıs Türk Devletinin , KKTC’nin ilelebet eşitlik temelinde ve egemenliğimize bağlı olarak bu başarılarını sürdürebileceği ve gelecek kuşaklara yapmakta olduğumuz yatırımların , önemli gelecek vadettiğidir”diyen Tatar, herkesi gururlandırması gereken bu başarıların, KKTC gerçeği ile ortaya çıkabildiğini vurguladı.

Tatar, KKTC’yi geliştirme hedefine kilitlenerek yatırımların devam etmesi gerektiğini ifade etti.

“Meseleyi , biraz da siyasi boyutuyla , devlet boyutuyla , KKTC’nin geldiği aşamada vizyonu, duruşu ve siyasetteki son vizyon hamlesiyle , ki bunu da hep birlikte Cenevre’de başladık.Bildiğiniz gibi dünyanın gözü önünde, dünyanın gözüne baka baka;bizim ayrı devletimiz vardır ve egemen bir devlet ve halkız dedik.Dolayısıyla Kıbrıs ta bir anlaşa olacaksa bu kadar mücadele, bu kadar yatırımdan sonra elbette egemenliğimizi dünyaya haykırmak ve onun kabul edilmesi için bu mücadeleyi sürdürmek bize düşen görevdir, bu omuzlarımızdaki en büyük sorumluluktur. “diyen Tatar, cesaretle bu yolda mücadele vermeye devam edeceklerini vurguladı.

Törene katılan protokol, açılışın gerçekleştirilmesinin ardından , Doktor Suat Günsel Girne Koleji Binasını gezerek bilgi aldı.

       

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER