Denktaş'tan Lefke örgütlerine: Hayır oyu değil evet oyu kullanın

Denktaş'tan Lefke örgütlerine: Hayır oyu değil evet oyu kullanın

DENKTAŞ, REFERANDUMDA “HAYIR” OYU KULLANACAĞINI AÇIKLAYAN LEFKE ÖRGÜTLERİNE “EVET” TELKİNİNDE BULUNDU.

Bağımsız Cumhurbaşkanı Adayı Serdar Denktaş, mahkeme sorunu nedeniyle referandumda “Hayır” oyu kullanacağını duyuran Lefke Sivil Toplum Örgütlerinin bu kararından vazgeçmesi yönünde telkinde bulundu.

Denktaş, Lefke temasları kapsamında bölgede bulunan Sivil Toplum Örgütleri ile bir araya gelerek sohbet etti ve sorunları dinleyerek görüşlerini aktardı.

Denktaş, bölgeye bir önceki gelişinde mahkemeler ile ilgili sıkıntının bilgisine getirildiğini ve mahkemeler seçime kadar açılmazsa bölge sivil toplum örgütleri olarak seçimle birlikte aynı anda yapılacak referandumda “hayır” oyu kullanacaklarını dile getirdiklerini söyledi.

Seçimlerde elbette destek istediğini ancak sivil toplum örgütleri ile esas görüşmek istediği meselenin referandum konusu olduğunu dile getiren Denktaş, bu kararlarından vazgeçmeleri konusunda Sivil Toplum Örgütü temsilcilerine telkinlerde bulundu.

Bölgedeki kamu binalarının durumu ile ilgili kendi bakanlığı döneminde bir takım girişimler yaptıklarını anımsatan Denktaş, bugünkü durumda konuyla ilgili yaptığı araştırmada seçim yasakları bitene kadar maddi kaynak için bloke olsa bile ihaleye çıkılamayacağının söylendiğini dile getirdi.

Bu şartlarda seçime kadar mahkemelerin açılmasının mümkün olamayacağının görüldüğüne işaret eden Denktaş, bu nedenden ötürü referandumda “hayır” oyu kullanılmasını doğru bulmadığını ifade ederek temsilcilerden bu kararını gözden geçirmelerini istedi.

Bir önceki anayasa değişikliği referandumunda dokunulmazlıkların kaldırılmasından, Meclis’in daha iyi çalışabilmesine yönelik bir takım maddeler olduğunu anımsatan Denktaş, hiç içinde olmayan konular nedeniyle red kararı çıktığını belirtti.

Bu kez tek madde koyarak acil ihtiyaç olan Yüksek Mahkeme yargıç sayısının yükseltilmesi maddesinin konulduğuna değinen Denktaş, bu kararın reddedilmesinin yazık olacağına vurgu yaptı.

“PROTESTO YAPIN, BEN DE SİZİNLE BAĞIRAYIM…”

Geçen defa olduğu gibi referandum konusunun hiçbir adayın gündemine gelmediğini söyleyerek herkesin kendi alacağı oyun peşinde olduğunu belirten Denktaş, tüm adayların yargının şartlarını daha da iyileştirecek bu karara destek vermesi gerektiğini söyledi.

Denktaş şunları kaydetti:

“Evet haklısınız ancak bu nedenle referandumda bu konuda ‘hayır’ çıkarsa yazık olur. Çünkü bir kez daha hiçbir Meclis Anayasa değişikliği konusunda öneride bulunmaz. Protestonuzu başka şekilde gösterebilirsiniz. Gelip sizlerle birlikte ben de bağırabilirim. Mahkemeler ve Devlet daireleri bir an önce yapılmalı diye ben de her türlü eyleminize destek verebilirim. Ancak bu referandumu heba etmemenizi rica ediyorum”

OKTAY

Lefke Sivil Toplum Örgütleri adına konuşma yapan Teoman Oktay da Lefke’de son 40 yılda önemli iki şey yapıldığını, bunlardan birinin bölgeye Üniversite kurulması, diğerinin de Lefke’nin ilçe olması olduğunu ifade ederek bu iki önemli olayın mimarlarında Denktaş soyadının olduğunu söyledi.

Lefke bölgesinin kendisine yapılan iyilikleri hafızasında tuttuğuna değinen Oktay, Denktaş’ın Lefke’ye aşina bir kişi olduğunu dile getirerek “Biz sizi bizden birisi gibi görüyoruz” dedi.

Oktay, Cumhurbaşkanlığı seçimi yarışında Serdar Denktaş’a başarılar diledi.

LEFKE’DE TEMASLAR

Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Serdar Denktaş, Lefke temasları kapsamında ayrıca, üretim yapan bazı firmaları da ziyaret etti ve özellikle pandemi sonrası yaşadıkları sıkıntıları dinledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER