Çıralı'da buram buram Kıbrıs kokusu

Çıralı ekmek fırınının tarihi süreci oldukça eskiye dayanıyor. Fırın ilk olarak 1946 yılında Kıbrıs'ın Baf Kazasına bağlı Çıralı (Lemba) Köyünde Kuruldu.

     Çıralı'da buram buram Kıbrıs kokusu

Kıbrıs kültürünün eşsiz lezzetleri, pirohudan mantıya, sini katmerinden zeytinli, hellimliye...Börekler, bulgur köftesi ve her türlu hamur işleriyle Karakum'da hizmet veren Çıralı özellikle  hafta sonları 7'den 70'e uğrak yeri durumunda. Yemyeşil çimenler üzerinde ve zeytin ağaçları altına günlük streslerden uzaklaşıp hem kafa dinlemek hem de eski günlerde evlerden eksik olmayan hamur işlerinden tatmak isteyenlere alternatif bir mekan.

Çıralı ekmek fırınının tarihi süreci oldukça eskiye dayanıyor. Fırın ilk olarak 1946 yılında Kıbrıs'ın Baf Kazasına bağlı Çıralı (Lemba) Köyünde Kuruldu. Bir süre çalıştıktan sonra merkez kasabada 1974 tarihine kadar unlu mamüllerde kesintisiz üretim yaptı. 1975 tarihinde Girne Karakum Fırını olarak üretime devam etti ve 1982 tarihinde "Çıralı Ekmek Fırını" olarak şimdiki ismini oluşturdu. Kuruluşunun 60. yılında yeni yerine geçerek üretim kapasitesini arttırdı Gerek kapasite, gerekse hijyen konusunda Kıbrıs'ta bir ilke imza attı. Günlük 50000 ekmek kapasiteli taş tabanlı tünel fırın yanında unlu mamül çeşitleri ve Kıbrısımızın geleneksel 10 ürününün de donmuş olarak otel ve resoranara dağıtım yapıyor. 40 çalışanı yanında 12 araçla Kıbrıs'ın her tarafına günlük hizmet veriyor..

Güncelleme Tarihi: 05 Haziran 2015, 15:57

Zorlu Cezaroğlu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER