Usta artık Kuzey Kıbrıs'ta

“Halkımıza hizmet etmek için buradayız”

Usta artık Kuzey Kıbrıs'ta

***Londra'da 41 yıl dünyanın en ünlü el işi ayakkabı üreticisi John Lobb'da çalıştıktan sonra ülkesine geri dönen Fehmi İsmail Fehmiler, şu anda KKTC’de el yapımı  ayakkabının ilk markasını yarattı.

Ayakkabıların fabrikalarda üretilmeye başlamasıyla, özellikle ülkemizde bir zamanlar önemli bir meslek olan kunduracılık da artık neredeyse unutuldu. Ancak tüm bu fabrikasyon üretimlere rağmen, el emeği göz nuru, sağlam ayakkabılar üreten ayakkabıcılar nadir de olsa bulunuyor. Londra’da kunduracılık yapmış olan Fehmi İsmail Fehmiler, Kuzey Kıbrıs'ta bu unutulmaya yüz tutan mesleği yürütmeye başkoydu. İngiltere'de 180 yıllık geçmişi ile dünyanın en ünlü el işi ayakkabı üreticisi John Lobb'da 41 yıl çalıştıktan sonra adaya dönen Fehmi İsmail Fehmiler, ülkesine döndükten sonra kendi ayakkabı markasını yarattı.
İlkokuldan sonra kunduracı yanına
Fehmi İsmail Fehmiler 1924 yılı Paramal doğumlu. İlkokulu bitirdikten sonra, kunduracı olmak için usta yanına giden Fehmiler'i, bu meslekle süren macerası, dünyanın en ünlü kişilerine ayakkabı üretmeye kadar onu götürmüş. 1969 yılında İngiltere'ye giden Fehmiler, 41 yıl burada çalıştıktan sonra şu anda Çatalköy'de açtıkları mağazalarında çalışıyor. Fehmiler, "Ben esas olarak sanatı Londra'da öğrendim. Şimdi burada merak edip öğrenmek isteyen olursa seve seve öğretirim gelsinler. Benim amacım para kazanmak değil, Allah’ın sevgisini kazanmaktır." diyor.
“Halkımıza hizmet etmek için buradayız”
Şu anda Kuzey Kıbrıs'ta el yapımı ayakkabının ilk markası olan Fehmiler, İngiltere’de oluşturuldu ve artık Kuzey Kıbrıs’ta devam edecek. Fehmilerin amacı ise topluma hizmet etmek ve el yapımı ve hazır ayakkabı sanatı üzerinde daha da gelişmek ve ilerleyen zamanlarda spor ayakkabı içerecek şekilde de ilerlemek. Şu an için hazır ayakkabı çeşitleri yalnız erkekler için mevcut olan Fehmiler’de, el yapımı ayakkabılar ise her yaşa, bay ve bayanlara uygun şekilde, isteğe göre yapılıyor. Topuklu veya topuksuz ayakkabı, uzun bot, kısa bot, hangi tür ayakkabı dilerseniz dileyin, Fehmi İsmail Fehmiler sizin için üretiyor.
Özel insanlar için özel ayakkabılar
Fehmiler ayrıca engelliler için ayakkabı konusunda da uzman. Özel durumunuz için tüm isteklerinizi göz önünde bulundurarak, destek sağlayan, müşteriye özel tasarlanılmış ve ayaklarınız için en uygun, rahat ve konforlu ayakkabının yapılması sağlanıyor. Tüm yapılan ayakkabıları için hakiki deri kullanılıyor. Fehmiler, ayakkabı ve dikiş tadilatı, kalıp genişletme ve küçültme, her türlü düzeltmeler ve ayakkabı parlatma hizmetini de sunuyor.  KKTC'nin ilk El Yapımı Ayakkabı İmalatı olan Fehmiler özel insanlar için özel ayakkabılar tasarlıyor.

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2012, 00:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER