SEVTAP KEMAL: "ÇOCUKLARINIZI TÜRK OKULLARINA GÖNDERİN"

SEVTAP KEMAL: "ÇOCUKLARINIZI TÜRK OKULLARINA GÖNDERİN"

Londra’da Türk Dili ve Kültürü eğitim hizmeti veren Türk Okulları 2018-2019 eğitim-öğretim yılını tamamladılar. Okulların eğitim yılı sonu nedeniyle düzenledikleri yıl sonu törenlerinde öğrenciler karnelerini alarak tatil sevinci yaşadılar. İngiltere’deki devlet okullarında ise 23 Temmuz tarihinde tatile girilecek.

Türkçe eğitim hizmeti veren ülkedeki en köklü eğitim kuruluşlarından olan İngiltere Türk Aile Birliği, Ali Rıza Değirmencioğlu Türk Okulu da, bir eğitim-öğretim yılını yıl sonu eğlencesi ile tamamladı.

Okul salonunda üzenlenen karne töreni ve “tatile merhaba” eğlence etkinliği, şehitlere saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

HALK OYUNLARI SERGİLEDİLER

Etkinliğe, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Londra Eğitim ve Kültür Ataşesi Gülgün Özçelik, Enfield Belediye Meclis Üyesi Mustafa Çetinkaya, İngiltere Türk Dili, Kültürü ve Eğitim Konsorsiyumu (Konsorsiyum) Başkanı Nuriye Mertcan ve okul aile birliği mensupları katıldı. Okul öğretmenlerinden Zeki Erdoğan ile İbrahim Mani’nin müziği eşliğinde halk oyunları oynandı, şarkılar söylendi. Türk sanat müziği sanatçısı Neslihan Çakır ise öğrenciler ve aileleri için kısa bir konser verdi. Karne töreni öncesi okulun minik folklör ekibi Anadolu ve Kıbrıs’tan halk oyunları sergilediler.

Ailelerinin katkılarıyla gerçekleşen eğlencenin ardından öğrencilere karneleri verildi. 2019-2020 eğitim ve öğretim yılı eylül ayının ikinci haftası başlayacak.

SEVTAP KEMAL: "ÇOCUKLARINIZI TÜRK OKULLARINA GÖNDERİN"

İngiltere Türk Aile Birliği Başkanı Sevtap Kemal yaptığı konuşmada, Türk dili ve kültürü hizmeti sunan okullara bu ülkede yerleşik ailelerin daha fazla ilgi göstermesini beklediklerini kaydetti.

Türkçe ve Türk kültürünün gelecek nesillere aktarılmasının, genç nesillerin ana dillerini bilmesinden geçtiğine işaret eden Sevtap Kemal, “Her fırsatta dile getiriyoruz bir defa daha söyleyeyim; Çocuklarımızı ana dillerinden mahrum bırakmayın, eğitim-öğretim yılı başında Türk okullarına kayıt yaptırın. Hafta sonu eğitim veren Türk okulları bir avuç gönüllü insan sayesinde yürütülüyor. Bu okullarımız ticari değildir. Kendi giderlerini bile karşılayamıyorlar. Öğrenci ailelerinin verdiği sembolik paraların yanısıra, yılın belli dönemlerinde düzenlediğimiz yemek ve eğlence etkiliklerinden elde ettiğimiz ücretlerle okul kirası, öğretmen gideri gibi masraflarımızı karşılıyoruz. Gelin bu okulları birlikte yaşatalım. El verin, bize destek verin. Hepsinden önemlisi çocuklarınızı Türk okullarına getirin” diye çağrı yaptı.

ASİMİLE OLMADAN ENTEGRASYON İÇİN

Konsorsiyum Başkanı Nuriye Mertcan da yaptığı konuşmada, okul başkanı Sevtap Kemal’in çağrısına destek vererek, “Ailelerimize okulda oldukları için teşekkür ediyorum. Böyle sıcak bir günde parklarda eğleneceğinize fedakarlık ederek eğitimimize, kültürümüze verdiğiniz önemi bugün burada bulunarak gösterdiniz. Amacımız çocuklarımızın asimile olmadan yaşadıkları ülkeye ve topluma entegre olmasıdır. Tüm ailelerimizin bu hassasiyetle Türk okullarına gelmelerini, çocuklarını kaydettirmelerini bekliyoruz” diye konuştu.

GÜLGÜN ÖZÇELİK’İN VEDA KONUŞMASI

KKTC Eğitim ve Kültür Ataşesi Gülgün Özçelik de öğrenciler ve ailelere hitaben kısa bir konuşma yaptı.

Bir eğitim-öğretim yılını daha başarı ile tamamlayan okul yönetimi ve çocuklarını Türk okullarına getiren ailelere teşekkür eden Özçelik konuşmasında, “Çocuklarını Türk okullarına getiren ailelere en içten sevgi ve saygılarımı iletiyorum. Aynı şekilde okula devam eden çocuklarımızın da hafta sonunda sabah uykusundan feragat ederek okula geldikleri için hepsine ayrı ayrı teşekkür ederim. Sayın veliler, bu ortamı hiç bir yerde bulamazsınız. Özel derslerle, kurslarla burada kokladığınız havayı bulmanız mümkün değildir. Lütfen çocuklarınızı Türk okullarına göndermeyi ihmal etmeyiniz. Okullarımıza gereken desteği veriniz” şeklinde görüşlerini ifade etti.

EĞİTİM ATAŞESİ VE ÜÇ ÖĞRETMEN AYRILIYOR

Öte yandan, 2018-2019 eğitim-öğretim yılının bitimiyle birlikte KKTC Eğitim ve Kültür Bakanlığı tarafından görevlendirilen öğretmenler Ömer Balcıoğlu, Çiler Balcıoğlu ve Sevinç Kara’nın görev süresi dolduğu için Lefkoşa’ya dönecekleri bildirildi.

Aynı şekilde KKTC Eğitim ve Kültür Ataşesi Gülgün Özçelik de, ağustos ayı sonu itibarıyla emekliye ayrılacağı belirtildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER