banner29
20 Ekim 2018 Cumartesi

Pandora’nın Kutusu

Tanrıların Armağanı ; PANDORA

02 Ocak 2017 Pazartesi 16:26
  Pandora’nın Kutusu

* Mitoloji Dünyasının en özel söylencelerinden biri de, hiç kuşkusuz “Pandora’nın Kutusu”dur. Mitolojinin, felsefik ve düşündürüen yönünü çok seviyorum.

* Günümüzde, çok yaygın olarak kullanılan, “Pandora’nın Kutusu Mitolojisi” Hollywood filmlerine dahi konu olmayı başarmıştır. Çok farklı şekillerde anlatımı olsa da, İşte Pandora’nın en çok kabul gören  hikayesi...

 

Hasan KARLITAŞ                   

Yunan Mitolojisi inanışına göre,  Baş tanrı Zeus, kötülük yapan insanları cezalandırmak için çok güzel bir kadın olan Pandora’yı yaratır. Pandora, Tanırların hediyesini anlamına gelir.

Efsaneye göre, Zeus kendinden ateşi çalıp insanlara veren Prometheus'un kardeşi Epimetheus'a, diğer tanrılarla birleşip, tanrısal güzellik ve zekaya sahip Pandora'yı eş olarak gönderir. Pandora, çok güzel bir kadındır.

Kadının Dünyaya Gönderilmesi

Kadının dünyaya gönderilmesi, Pandora mitolojisi ile ilgilidir. Dünyada yalnızca erkelerin yaşadığı bir zamanda, tanrıların kralı Zeus, insanoğlunun huzurunu kaçırmak istemiş ve Prometheus’tan intikam almak için kadını yaratarak, dünyaya göndermiştir. Prometeus'un tanrılardan bilgelik ateşini çalıp, dünyaya göndermesine çok kızan Zeus, öç almak ve insanlığı cezalandırmak için, Pandora’yı yaratmıştır.

Oğullarından demirciler tanrısı olan Hephaistos'u, tanrıçalara benzeyen bir kadın yapmakla görevlendirmiş.Hephaistos, topraktan ve sudan bir genç kız yaratmış. Tanrılar ve tanrıçalar bu kıza güzellik, çekicilik ve tatlı dil vermiş, onu takılar ve çiçeklerle donatmışlar. Tanrıların habercisi, kurnaz ve muzip Hermes, bu güzel kızın kalbini sadakatsizlikle, Afrodit, gizemli dokunuşu ile bedenini güzellikle, Athena, bilgeliğinden biraz eksiğini vermiştir. Kadına, ‘’ Tanrıların armağanı’’ anlamına gelen «Pandora» adı verilmiş.

Pandora’nın Kutusu Açılınca geriye ne kalır ?

Epimetheus, kardeşinin tüm uyarılarına karşı Pandora ile evlenir. Zeus ise, Pandora’yı dünyaya göndermeden önce, evlilik hediyesi olarak,  ona pişmiş topraktan yapılmış,bir kavanoz hediye eder.  Lakin, bu kavanozu asla açmamasını tembih eder. Pandora Mitolojisinin de, en gizemli yönü budur.

Zeus’un asla açma dediği kutu, merakına yenilen Pandora tarafından, uzunca bir düşünme sürecinden sonra açılır. Kutunun içerisinde, insanoğlunu etkileyecek duygular vardır. Kutu açılır açılmaz,  içindeki tüm kötülükler ve  hırslar  dünyaya yayılmaya başlar. Pandora, bu durumdan çok korkar.  Hemen kutuyu,  kapatır.  Kutunun içinde kalan ;  insanların içindeki "umut"tur. Bazı kaynaklarda, kutunun dibinde bir kelebek vardır. Sandığın içindeki kelebek, kötülüklerin arasından elde kalan, tek yaşama sevincini, yani umudu anlatır...

Umut, hiç bir zaman ölmemeli... İçinizdeki umudu ve yaşama sevincinizi her zaman korumanız dileğiyle... 2017, North Cyprus UK okuyucuları için ‘’ UMUT ‘’ yılı olsun...

 

    Yorumlar

banner30
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
banner32
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV