Kuzey Kıbrıs Festivallerle renklendi

Yılın gençleri seçilecek ve ses yarışması yapılacak

Kuzey Kıbrıs Festivallerle renklendi

 - Yaz boyunca süren festivallerle adada karnaval havası yaşanıyor. Temmuz ayı süresince de İskele ve Güzelyurt festivalleri kapsamında kültür, sanat, spor ve müzik etkinlikleri yapılacak.

 

 

- Festivaller süresince Güzelyurt’ta Türkiyeli şarkıcılar Emre Aydın, Mustafa Ceceli, Haluk Levent, Gökhan Tepe konserler verecek, İskele’de düzenlenecek ses yarışmasında ise Ferdi Tayfur, İzel ve Ufuk Yıldırım jüride yer alacak. Türkiye’nin yeni Pop Star’ı Bengü’nün de sahne aldığı İskele Festival’i bu yıl oldukça renkli geçecek.

 

Yaz dönemi boyunca Kuzey Kıbrıs’ın dört bir yanında gerçekleştirilen festivaller son sürat devam ediyor. Temmuz ayı süresince İskele ve Güzelyurt şenlik alanına dönecek.

Geleneksel İskele Festivali, “Köklü Bir Gelenek, 42 Yıllık Bir Heyecan” sloganıyla 30 Haziran tarihinde başlarken, festival, 11 Temmuz’e kadar devam edecek. Güzelyurt Belediyesi’nin düzenlediği Güzelyurt Portakal Festivali’nin 33’üncüsü ise 2-18 Temmuz tarihleri arasında yer alacak. Festivaller dolu dolu etkinlikler yanı sıra ünlü sanatçıların konserleriyle  renklenecek.


Spor tesisleri açıldı
İskele Belediyesi tarafından bu yıl “Köklü bir gelenek, 42 yıllık heyecan” sloganıyla düzenlenen festivalin açılışında, İskele Belediyesi Gençlik Merkezi’nin ilk adımı olan spor tesislerinin açılışı da Başbakan Küçük tarafından yapıldı.
Festival, Kuzey Kıbrıs Turing Otomobil Kurumu yarış araçlarının gösterisi ve festival kortejinin festival alanına varışının ardından Atatürk Anıtı’nda yer alan tören ile başladı.
Festivalin açılış törenine, Başbakan İrsen Küçük, bakanlar, milletvekilleri, belediye başkanları, Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçiliği yetkilileri, diğer yetkililer ve vatandaşlar katıldı.
Açılışta, İskele Belediye Başkanı Halil Orun, belediye meclis üyeleri ve belediye yetkilileri de hazır bulundu.

Ekiplerden gösteri
Festivalde, 15. Uluslararası Halk Dansları Festivali’ne katılan ekiplerin protokol gösterisi de gerçekleştirildi. Ekipler, Başbakan Küçük’e ülkelerine özgü hediyeler de sundu.
15’inci Uluslararası Halk Dansları Festivali’ne bu yıl Türkiye, Rusya, Bulgaristan, Sırbistan, Cezayir, Macaristan ve ev sahibi KKTC’den ekipler katıldı.
Gecede Başbakan Küçük, İskele Belediye Başkanı Orun ve Belediyeler Birliği ve LTB Başkanı Bulutoğluları birer konuşma yaptı. Konuşmaların ardından “Bir Zamanlar Larnaka Fotoğraf Sergisi” ve spor tesislerinin açılışı yapıldı.

 

 

Portokal Festivali capcanlı

Güzelyurt Belediyesi’nin düzenlediği Güzelyurt Portakal Festivali’nin 33’üncüsü 2 Temmuz’da başlıyor. 2 Temmuz günü saat 18.00’de Güzelyurt Kurtuluş İlkokul’undan başlayıp Festival Parkı girişinde sona erecek olan kortej kortej yürüyüşüyle başlayacak olan festivalin açılışını saat 20.00’de yapılacak. 2-18 Temmuz tarihleri arasında yer alacak festivalde, sosyal, kültürel ve sportif etkinliklerle dolu bir program hazırlanırken, festival boyunca Türkiyeli şarkıcılar Emre Aydın, Mustafa Ceceli, Haluk Levent ve Gökhan Tepe ile KKTC’den şarkıcılar konser verecek.

5. Uluslararası Barış Güzellik Yarışması’nın da yapılacağı festival boyunca, Güzelyurt Belediyesi festivale katılanlara binlerce şişe portakal suyu, macunu ve tonlarca portakal dağıtacak.

 

Çocuk Şenliği ve İndirim Günleri...

Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar Belediyeler Birliği’nde bir basın toplantısı düzenleyerek festival programını açıkladı.

Basın toplantısında 5. Uluslararası Barış Güzellik Yarışması’nın organizatörü Bülent Günkut ile diğer yetkililer de hazır bulundu.

Özçınar, festivalde, çocuklara ve gençlere yönelik Çocuk Şenliği’nin 13 Temmuz’da halka açık ve tüm aktivitelerin ücretsiz gerçekleşeceğini, “İndirim Günleri”nin bu yıl festival programı içerisinde 14 Temmuz Çarşamba günü yer alacağını belirtti.

Çarşı merkezinin trafiğe kapatılarak vatandaşların güvenli ortamda alışveriş yapmaları sağlanacağını ve 18.00-24.00 saatleri arasında gerçekleşecek etkinlik boyunca vatandaşların indirimli alışverişten yararlanacağını, aynı zamanda çarşı merkezinde çeşitli eğlenceler düzenleneceğini belirtti.

 

Spor da var

Festivalde kültür sanat etkinliklerinin yanı sıra spor etkinliklerinin de yer alacağını, bu çerçevede minikler halı saha futbol turnuvası ve Uluslararası Masterler Futbol Turnuvası, darts ve tavla turnuvası düzenleneceğini ifade eden Özçınar, bu yıl ikinci kez genç grupların yarışacağı bir etkinlik düzenleneceğini, etkinliğin 4 Temmuz’da Aphrodit tesislerinde ve 11 Temmuz Pazar günü Festival Parkında gerçekleşeceğini söyledi.

 


Yılın gençleri seçilecek ve ses yarışması yapılacak

Festival çerçevesinde 8 Temmuz akşamı ses yarışması düzenlenecek. Yarışmanın jüri üyeliklerini de Ferdi Tayfur, İzel ve Ufuk Yıldırım gibi Türkiye’nin ünlü ses sanatçıları yapacak.
Geleneksel İskele Festivali’nin vazgeçilmezleri arasına giren 27’inci Yılın Genç Kızı ve Yılın Genç Erkeği Yarışması Bülent Günkut organizatörlüğünde, İskele Belediyesi ve Havadis Gazetesi işbirliğinde 9 Temmuz Cuma akşamı saat 21.00’de gerçekleştirilecek.Halka hediyeler hazırlandı

Özçınar, 33. Güzelyurt Portakal Festivali etkinlikleri içerisinde portakal dağıtım ve narenciye ürünlerinden elde edilen ürünlerin sunumunun 3 Temmuz Cumartesi, 9 Temmuz Cuma ve 14 Temmuz Çarşamba günleri düzenlenecek etkinlikle belediye tarafından halka torbalar içerisinde portakal dağıtılıp, narenciye ürününden elde edilen macun gibi ürünlerin halka sunumu gerçekleştirileceğini söyledi.

Bu yıl Festivalin en büyük sürprizlerinden biri olarak gösterdiği hediye piyangosunun ücretsiz olarak dağıtılacağını ve piyangoda hediye olarak Ford Fiesta marka araç verileceğini söyleyen Özçınar, bu etkinlikte 50 bin bilet dağıtılmasının planlandığını kaydetti.

Özçınar, festivalin final akşamında havai fişek gösterileri yanı sıra ülkenin en popüler dans ekiplerinin sahne alacağı bir program hazırlanarak, festivale yakışan bir final yapılacağını vurguladı.

 

 

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2011, 14:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER