Koşkoş Hazine Peşin’de perdelerini miniklere açtı

“Geleceğin izleyicilerini şimdiden hazırlamak istiyoruz”

Koşkoş Hazine Peşin’de perdelerini miniklere açtı

 


*Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları 2011-2012 Tiyatro sezonunda perdelerini ilk kez Güzelyurt’ta çocuklar için açtı. Oyun 17 Ekim’den sonra Lefkoşa’da gösterime girecek.

 

Turizm  Çevre ve Kültür Bakanlığı'na bağlı Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları 2011-2012 Tiyatro sezonuna İnan Ambarkütük'ün yazdığı Cevahir Caşgir'in yönettiği "Koşkoş Hazine Peşinde" isimli oyunla başladı. “Koşkoş Hazine Peşinde” isimli izleyicilerin katılımına imkan tanıyan oyun, ilk kez 3 Ekim Pazartesi akşamı Güzelyurt AKM'de sahnelendi. Oyunu çok eğlenceli ve eğitici bulan öğrenciler, oyuna bizzat katılarak, oyunun  birer parçası oldular. Oyun esnasında özellikle, Koşkoş’un sorularına büyük bir heyecanla cevap veren minik izleyiciler, oyunculuğun tadını çıkarmış oldular.

 

“Geleceğin izleyicilerini şimdiden hazırlamak istiyoruz”

Öğrencilerinin büyük beğenisini kazanan oyun sonrasında Turizm Çevre ve Kültür Bakanlığı Basın Bürosu’na açıklamalarda bulunan Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları Müdürü Hakan Yozcu oyun için şunları söyledi: “2011-12 Tiyatro sezonuna yine bir çocuk oyunu ile başladık. Bunu bir gelenek haline getirdik.  Arkadaşlarımız büyük bir uğraş sonucu çok güzel bir oyun hazırladılar. Oyunumuzu izleyen minik tiyatro severler oyunu çok sevdiler. Oyunumuzu yine ücretsiz olarak sahneledik. Her zamanki gibi bir de çocuk gazetesi hazırladık. Bu da küçük izleyicilerimize bir hediyemizdir. Amacımız onların tiyatroyu sevmesi, bilinçli olmasıdır. Çocuklarımızın tiyatroya olan ilgisini  artırarak geleceğin izleyicilerini şimdiden hazırlamak istiyoruz.”

 

"Koşkoş Hazine Peşinde" 17 Ekim’den itibaren Lefkoşa’da

 KKTC genelinde turneye çıkacaklarını bildiren Yozcu, ülkedeki tüm ilkokulların 3, 4 ve 5. sınıf öğrencilerinin Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları’nın oyununu izleyebileceklerini ifade etti. Kitap, doğa ve çevre sevgisinin konu edildiği oyunla yaklaşık olarak 15 bin öğrenciye ulaşmayı hedeflediklerini belirten Yozcu, oyunu 17 Ekim’den itibaren Lefkoşalı minik izleyicilerin beğenisine sunacaklarını açıkladı.

Cevahir  Caşgir, Ertaç Hazer ve Türkey Öztiğin rol aldığı “Koşkoş Hazine Peşinde” isimli oyunun kostümlerini Gülsen Dünki hazırladı. Oyunda, Işık Mustafa Kıral, Dekor Tasarımı Hüseyin Özinal, dekor uygulama Yalçın Arıcı, Mehmet Isırgan tarafından yapıldı. Müzik Efektlerinin Utku Yerebakan tarafından yapıldığı oyunda sahne ve turne amirliği görevini ise Yılsay Özbudak üstlendi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2011, 23:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER