KKTC Londra Eğitim ve Kültür Ataşesi Hasan Sarper Kortay:

'Birinci Eğitim Çalıştayı' yapılacak

KKTC Londra Eğitim ve Kültür Ataşesi Hasan Sarper Kortay:


İngiliz okulları bünyesinde hafta sonu eğitim alan yaklaşık 3 bin 200 öğrencimiz bulunmaktadır. Tabiki bu gerçek bir rakam değildir. 24 okulumuzla ilgili gerçek verileri almadıkça doğru rakamı söylemek mümkün değil. Geçen yılın verilerine baktığımız zaman 3 bin 200 öğrencimiz bulunmaktadır.

Burada eğitim ve öğretim veren Türk okulları belli bir misyonu üstlendiler. Çocuklarımıza  Türk dilinin öğretilmesi ve kültürünün verilmesi

için bu misyonu üstlenmişlerdir. Her geçen gün Türk okullarımızda verilen eğitimin kalitesi artmaktadır. Üniversiteye A level'ında sayılır olması bu çalışmayı daha da hızlandırmaktadır.

Ayrıca önümüzdeki günlerde Ingiltere'de ilk defa bir eğitim çalıştayı yapılacak. İngiltere Türk  Öğretmenler Derneği ve Konsorsiyum, TC Eğitim Müşavirliği ve KKTC Eğitim ve Kültür Ataşeliği bu olaya büyük bir katkı koyacaktır. Buradıki Türk toplumunun Türk okullarının gerçek ihtiyacı nedir? Neleri yapabiliriz? Bir yol haritası çizip, o yol haritası içinde bir adım adım ileri gitmek istiyoruz. Ingiltere'de yaşayan Türk toplumunun çok büyük sorunları var eğitimde bunları bir parçasıdır. Belki bize ait tam gün eğitim veren bir okulumuz da olabilir. Bu çalıştaydan sonra ortaya çıkacak. Çalıştay 15-16 Ekim tarihlerinde yapıması bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2011, 22:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER