Çatalköy’de rüya gibi iki gün!

Eski çocuk oyunlarımız oynandı

Çatalköy’de rüya gibi iki gün!
* Çatalköy’de düzenlenen 3. Beşparmaklar Kültür Sanat Günleri muhteşem bir performansla sergilendi. Herşeyin Kıbrıs kültürüne has olduğu organizasyonda 7’den 70’e herkes ülkenin öz kültürünü soludu.

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Beşparmaklar Kültür Sanat Günleri, 22-23 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirildi. Yüksek bir katılımla gerçekleşen kültür sanat günleri, unutulmaz anlara ev sahipliği yaptı. 3. Beşparmaklar Kültür Sanat Günleri’nde ilk olarak, ÇADER binasında Kıbrıs Yemek Kültürü hakkında Ali Özçil sunum yaptı. Çatalköylü bayanların yapmış olduğu birbirinden güzel tatlı ve tuzluları deneyen Kıbrıs Mutfak Profesyonelleri Derneği’nin usta aşçılarından oluşan jüri, bayanların yemeklerini değerlendirerek puanlamalarını yaptılar.         

Eski çocuk oyunlarımız oynandı

Eski kültürümüzü yaşatmak ve anılarımızı canlandırmak adına yollarda eski sokak oyunlarımızdan olan lingiri, ayaktaşı ve aşık oyunları oynandı. Ziyaretçiler tarafından büyük ilgi gören oyunları büyük, küçük herkes oynadı. Belediye Başkanı Mehmet Hulusioğlu da oyuna katılanların arasındaydı.

Halk dansları gösterileri sunuldu

Gecede sahnede yer alan Çatalköy Belediyesi Halk Dansları ekipleri gösterilerini sundular. Küçük ve yıldız ekipler güzel performansları ile beğeni topladı. İlk olarak küçükler gösterilerini sergilerken ikinci olarak yıldızlar ekibi gösterilerini sergilediler. Etkinlikte, Güzelyurt Sanat Derneği (GÜSAD) ekibi Kıbrıs’a özgü kına gecesini canlandırdı.

Tiyatro Oyunu damlarda / balkonlarda oynandı

Sahne performanslarında Çatalköy Belediye Tiyatrosu’nun, damlarda, balkonlarda ve yollarda sahnelediği “Eyva Be Süleyman” adlı oyunu büyük beğeni topladı ve ilgiyle izlendi. Sergilenen oyunun, evlerin damlarında ve balkonlarında olması da insanlarda büyük ilgi yarattı.

“Eyva Be Süleyman” adlı performansın ardından sahneye çıkan Kıbrıs Türk Halk Dansları ustalarının gösterileri ile birinci gecenin finalinde Has-Der müzik triosunun muhteşem Kıbrıs şarkıları konseri binlerce insan tarafından büyük bir beğeni ile izlendi. Etkinliğin son günü olan 23 Eylül Pazar sabahı, ortaokullar ve liseler arası bireysel resim yarışması düzenlendi. Yarışmaya katılan gençler birbirinden güzel resimler çizdiler. Öte yandan, eski kültürümüzü canlandıran Şinya Kültür Sanat Derneği Halk Dansları Ekibi, sergiledikleri güzel performansları ile halkı eski günlere götürdü. Sokakta oynanan halk dansları yoğun kalabalık tarafından büyük bir ilgiyle izlendi.

Zahir geceye damgasını vurdu

Sevcan Çerkez’in heykelleri ile doğa ve insan fotoğraflarının yanında Çatalköy’deki endemik bitkiler sergisi de büyük ilgi gördü. Fotoğraf sergilerinde, Celal Dimililer, Mustafa Kemal Meraklı ve Mehmet Hulusioğlu’nun fotoğrafları sergilendi. Sokaklarda sadece Kıbrıs’a özgü el sanatlarının hem görsel hem de uygulamalı olarak sergilendiği sergiler büyük beğeni kazandı. Satışların yapıldığı standlarda şeftali kebabından, sulu muhallebiye, nohutlu çörekten pilavunaya kadar her şey Kıbrıs yiyecek kültürünün parçasıydı. Festivalin son gecesinde Kıbrıslı ünlü modacı Abdullah Öztoprak’ın “Zahir” isimli defilesi geceye damgasını vurdu.

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2012, 13:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER