Bazı düzlükler en büyük mücadelelerin zeminidir

Ya da belki şöyle demeliydim, asıl mücadele düzlükte kalabilmek için verilendir… Ya da en iyisi şöyle yapalım, ben anlatayım siz kendi düzlüğünüzde karar kılın.

Etrafınıza bir bakın. Zafer fotoğrafları hep zirvede verilir. Herkes Facebook’ta en başarılı olduğu anı ya da ilişkisinin en iyi gittiği günün fotoğrafını paylaşır. Hayat çoğu zaman en iyi olma mücadelesiyle harcanır veya hep daha iyi olmak için çabalarkenki zamana hayat denir.

Çoğu ilişki en iyi günlerin ardından gelen mutsuzlukta biter, ya da her yeni ilişki heyecanın varabildiği o doruk noktasında alev alır.

En bilgilisi profesör olandır. Değilse de sorarlar ‘çok mu okudun yoksa çok mu gezdin’ diye…En çok düşünenin bile zirvesi vardır ki onun da adına delilik derler…

Oysa bazı büyük mücadeleler zirvede kalmak uğruna değildir, hep düzlükte verilir ve çoğu zaman da çetindir.

Zirveye tırmanırken yaşadıklarını anlatabilmek için verilen mücadele çok değerlidir mesela… Dinleyeni pek çıkmaz. Kötü geçen bir günün ardından hala Facebook’ta paylaşabilecek bir şeyler bulabilmek de öyle. Sıkıcıdır belki evet ama olduğu gibidir. Asıl önemlisi de en iyi olmak için çabalayanların arasında sıyrılıp sadece var olabilmek için verilen mücadeledir çünkü o zaman hayat aslında belki de en iyisini değil ama gerçekten istediğini verir insana.

En basit haliyle hissedebileceğin duygular o düzlükten çıkar. Sıkılmamak için, hep eğlendirebilmek, zevk verebilmek için olan tüm çabalardan uzak. Geriye dönüp baktığında beğenebileceğin bir geçmişi çizebilmek için tırmanılan, tırmanırken de yorgun düşen gözlerden uzak bir düzlük sunar hayat, ki işte o an, şu ana sakin ve dingin bakabileceğin zamandır.

‘Daha iyisini bulur muyum’ diye düşünmeden yaşayabildiğin ilişkinin derinliğine daldırır seni, bana göre mi diye düşünmeden büründüğün renklerde kaybeder asıl sandığın seni, zirvenin bir kerelik yüksekliğiyle değil düzlüğün sert rüzgarlarıyla alıştırır sertliğine hayat… Ve işte o sertlikte verdiğin mücadele benzemez bir başkasına.

Belki de düzlükte yürürken verilen mücadele aslında bir kaostur, sonunda bir yıldıza hayat veren…

YORUM EKLE