"Londra belediye başkanını İslamcılar kontrol ediyor" diyen milletvekili görevden uzaklaştırıldı "Londra belediye başkanını İslamcılar kontrol ediyor" diyen milletvekili görevden uzaklaştırıldı

Londra Yunus Emre Enstitüsü, 24 Ocak Çarşamba günü, Osmanlı'nın önemli bestekârlarından Dede Efendi'nin büyüleyici eserlerini sergileyen "Dede Efendi Türk Sanat Müziği Konseri"ni düzenledi. Tarihi ve etkileyici atmosferiyle St. Mary's Church Islington'da gerçekleşen konserde, Dede Efendi'nin 12. yüzyıldan kalma kilisede unutulmaz bir icra sunuldu.

1778 yılında İstanbul'da doğan Hammâmîzâde İsmâil Dede Efendi'nin mirasını yaşatma amacı güden konser, geniş bir repertuarıyla sanatseverleri etkiledi. Dede Efendi'nin yaklaşık 300 eserini kapsayan konser, Türk müziğinin köklü geçmişini Londra'ya taşıdı.

Ud ve vokalde Baha Yetkin, kanunda Serdar Yılmaz, klasik kemençede Alexandros Koustas ve perküsyonda Muammer Sağlam gibi usta müzisyenlerin performansıyla konser, Dede Efendi'nin çeşitli eserlerinden seçilmiş bir repertuarla renklendi. "Yüzündür Cihanı Münevver Eden", "Ey Büt-i Nev Eda Olmuşum Müptela", "Gitti de Gelmeyiverdi", ve "Yine Bir Gülnihâl" gibi başyapıtlar, dinleyicilere duygu dolu anlar yaşattı.

Konserin son parçası olan "Baharın Zamanı Geldi", perküsyonun enerjisi ve enstrümanların uyumuyla unutulmaz bir finalle taçlandı. Baha Yetkin'in Türk müziğini dünya çapında tanınan bir sanatçı olarak temsil etmesi, geceye ayrı bir değer kattı.

Toplamda üç yüz yıla yakın bir geçmişi olan Dede Efendi'nin eserleri, ud, kanun, kemençe ve perküsyonun muhteşem uyumuyla Londra'nın tarihi kilisesinde can buldu. Bu özel konser, Türk sanat müziğinin zengin mirasını İngiltere'nin başkentinde yaşatan bir etkinlik oldu.