Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi’nde (KSTU) devam eden soruşturma kapsamında tutuklanan Yükseköğretim Planlama Denetleme Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu (YÖDAK) Genel Sekreteri Derviş Refiker, bugün Lefkoşa Kaza Mahkemsi’ne çıkarıldı.

Mahkemede olguları aktaran polis, YÖDAK Genel Sekreteri Refiker’in “Görevini kötüye kullanma” ve “Suç gelirleri aklama” suçlarında methaldar olduğunu kaydetti.

Neriman Öncel hayatını kaybetti Neriman Öncel hayatını kaybetti

Polis, Refiker’in 2022 Haziran ve 2023 Mart ayı içerisinde görevini kötüye kullanarak KSTU’da açılacak Tıp Fakültesi için Güzelyurt, Lefkoşa, Girne de 800 USD ve AirPod kulaklık ve 700 euro aldığının tespit edildiğini kaydetti. Polis, 2 kez para ve bir kez de AirPod’un 3 farklı ilçede verildiğini söyledi.

Polis, Refiker’in 800 Dolarlık fişte imzası olduğunu, imzanın Refiker’in imzasına benzediğini, fakat Refiker’in böyle bir imza attığını hatırlamadığını aktardı.

Bir telefon şirketi kutusunun arkasında Refiker’in ismi ve yanında da 300 dolar yazdığının tespit edildiğini kaydeden polis, zanlının cep telefonunun emare olarak alındığını belirtti.

Polis, soruşturma sürecinde 1’i laptop toplam 5 bilgisayarın inceleneceğini söyledi.

Huzurunda şahadetleri dinleyen yargıç, Derviş Refiker’in soruşturma kapsamında 3 gün tutuklu kalmasına emir verdi.