Şarku’l Avsat’ın DPA’dan aktardığı habere göre, Pentagon Sözcü Yardımcısı Sabrina Singh dün düzenlediği basın toplantısında, “Biz savaş aramıyoruz. Savaşta olduğumuza inanmıyoruz. Bölgesel bir savaşa tanık olmak istemiyoruz” dedi.

ABD’den Türk şirketlere yaptırım kararı ABD’den Türk şirketlere yaptırım kararı

Singh, Husi milislerin Kızıldeniz’deki masum denizcilere ve ticari gemilere seyir füzeleri ve gemisavar füzeler atmaya devam ettiğini söyleyerek, sözlerine şu ifadelerle devam etti;

“Ortaklarımızla yaptığımız şey meşru müdafaadır. Bunun bölgesel bir savaşa dönüşmesini kesinlikle istemiyoruz, devam etmesini de istemiyoruz.”

ABD ordusu, son birkaç günde Husi mevzilerine 4 kez hava saldırısı düzenledi.

ABD ordusu, hava saldırısı sırasında fırlatmaya hazır iki gemisavar füzenin hedef alındığını bildirdi.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) dün yaptığı açıklamada, ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı’nın (CENTCOM) Çarşamba günü 10’dan fazla noktada 14 Husi füzesine savunma saldırısı başlattığını duyurdu.

Singh, gerekirse hava saldırılarının devam edeceğini söyleyerek, Husilere uluslararası gemiciliğe yönelik saldırılarını durdurmaları çağrısında bulundu. CENTCOM dün, Husi milislerin akşam saatlerinde üç gün içinde üçüncü kez ticari bir kargo gemisine saldırdığını bildirdi.

Açıklamada, Husilerin yerel saatle 21.00 civarında, ABD’ye ait, Yunanistan tarafından işletilen ve Marshall Adası bayrağı taşıyan tanker M/V KimRanger’a iki gemisavar balistik füze ateşlediği bilgisi de verildi. Söz konusu açıklamada ayrıca, “Mürettebat, iki füzenin geminin yakınına düştüğünü fark etti. Gemide herhangi bir yaralanma ya da hasar bildirilmedi. Gemi yolculuğuna devam etti” denildi.