Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, eşitlik, adalet, uygarlık ile ilgili bir paylaşımında bulundu. Masumiyet karinesine, gerçekten gereklilik yoksa tutuklamanın, kelepçenin kullanılmamasına vurgu yaptıklarına işaret eden Erhürman, bu uygulamaların, insan haklarına uygun olmayan tutukevi koşulları yargısız infaza dönüşmemesi konusunda uyarıda bulunduklarını hatırlattı. Erhürman, birine yapılan yanlışın ötekine de yapılsın, eşitlik yanlışta sağlansın kafasında olmadıklarını vurgulayarak, ""Ondan olana öyle, bundan olana böyle" yaklaşımı eşitlik, adalet, uygarlık karşısında kaybetmeye mahkumdur. Tüketemeyecek, tükenecektir. Hem de sanıldığından çok daha büyük bir hızla..." şeklinde ifadede bulundu. 

Erhürman'ın paylaşımı şöyle:

Kim kimdir, kim hangi partidendir hiç bakmadık. Hukuku, yargıyı siyasetin malzemesi haline getirmemek için azami çaba gösterdik. Linç kültürü adil yargılamanın önüne geçmesin diye yoğun çaba sarf ettik. Uygarlık için konuşmak gerektiğinde konuştuk, susmak gerektiğinde sustuk!

Silver Beach’te cansız kadın bedeni bulundu Silver Beach’te cansız kadın bedeni bulundu

İnsanlığın, uygarlığın yüzlerce yılın deneyimlerinden süzerek oluşturduğu ilkelerden hareket etmek, onları esas almak en doğrusudur dedik. Masumiyet karinesine, gerçekten gereklilik yoksa tutuklamanın, kelepçenin kullanılmamasına vurgu yaptık. Bu uygulamalar, insan haklarına uygun olmayan tutukevi koşulları yargısız infaza dönüşmemelidir diye uyardık. Birine yapılan yanlış ötekine de yapılsın, eşitlik yanlışta sağlansın kafasında olmadık.

Çünkü biliyorduk ve biliyoruz ki uygarlığa ulaşma mücadelesi ancak uygarlığı her koşulda ve herkes için savunmakla mümkündür. Bugün de aynı noktadayız ve hep aynı noktada olacağız.

Kazanan, herkes için, her koşulda uygarlıktan yana tavır alanlar olacaktır. "Ondan olana öyle, bundan olana böyle" yaklaşımı eşitlik, adalet, uygarlık karşısında kaybetmeye mahkumdur. Tüketemeyecek, tükenecektir. Hem de sanıldığından çok daha büyük bir hızla...

Editör: North Cyprus UK Yönetici2