Kıbrıs kültürünün  unutulmaya yüz tutmuş eşsiz lezzetlerinin değişime uğramadan gelecek nesillere aktarılması için kolları sıvayan  Fatma Sönmez Aydoğdu, “Kıbrıs Mutfağından Geleneksel Lezzetler” isimli bir kitap çıkardı.

60’a yakın ürünün tarifinin yer aldığı kitapta, ekmek yapımından, reçel yapımına, böreklerden tatlılara birçok özlemini çektiğimiz lezzetin tarifi yer alıyor. Türkçe ve İngilizce hazırlanan kitap, ülkenin tanıtımına da önemli yer tutacağa benziyor.

 

Kıbrıs kültürünün eşsiz mutfağı her Kıbrıslı Türk’ün özlemindedir şu günlerde… Değişen yaşam şartları kültürel değişimlerle  birlikte damak zevkimiz, yemek alışkanlıklarımız da değişti. Ancak, annelermizin, nenelerimizin mutfağındaki yiyeceklerin kokusu hepimizin hala burnunda tütüyor. Büyükkonuk’ta yaşayan Fatma Sönmez Aydoğdu’da işte bu özlemi yaşayanlar için ve Kıbrıs mutfağını tanımak isteyenler, sofralarına taşımak isteyenler için, “Kıbrıs Mutfağından Geleneksel Lezzetler” isimli kitap çıkardı. Kıbrıs’ın kültürel yemeklerini topladığı kitabında pirohudan, çöreğe, kabak böreğinden, pekmeze 60 çeşit ürünün tarifine yer veren Aydoğdu, resimlerle süslenmiş kitapta adım adım bu ürünlerin yapılışlarını anlattı.

“Turistler için Anadolu mutfağıyla ilgili kitaplar satışa koyuyorduk”
İktisat ve ev ekonomisi mezunu Fatma Sönmez Aydoğdu. 1971 doğumlu. Türkiye’den Büyükkonuk’a çocuk yaşlarda göç etmiş ailesiyle birlikte. Ancak, içinde büyüdüğü Kıbrıs kültürü, Kıbrıs mutfağını o kadar benimsemiş ki, bu yemek tariflerini bir kitapta toplama kararı almış… Eski Eserler ve  Müzeler Dairesi’nde çalışan Aydoğdu, Kıbrıs mutfağıyla ilgili kitapların eksikliklerini farkederek böyle bir kitap çıkarmayı aklına koymuş… “Biz gelen turistler için Anadolu mutfağıyla ilgili kitaplar satışa koyuyorduk. Bize eleştiri geliyorlardı. Ben de neden Anadolu mutfağı olsun, Kıbrıs mutfağının bir kitabını çıkarmayı düşündüm. Fikir böyle doğdu. Bende yazmaya başladım” diyor.

Unutulmaya yüz tutmuş yiyecekler…
Aydoğdu, kendi evinin mutfağında, kendi yaptığı Kıbrıs’a özgü 60 çeşit yiyeceği aşama aşama fotoğraflamış…Ve, tarifleri yazmış…Özellikle de unutulmaya yüz tutmuş yiyecekleri seçmiş kitabı için. Ve kitap 2012 yılında Aydoğdu’nun kendi imkanlarıyla yayınlandı. Aydoğdu kitabında, çocukluğundan bugüne yaşadığı ve ekoturizm etkinlikleriyle hep gündemde olan Büyükkonuk köyünün de tanıtımını yaptı. Kitabın iki sayfasını da Büyükkonuk’taki ekogünlerden karelere ayırdı.

Bu lezzetleri gelecek nesillere değişmeden aktarmak hedefi
Aydoğdu, “Mutfağından Geleneksel Lezzetler” isimli kitabında yer verdiği tarifleri, annesinden, komşularından ve çevresinden tatmış, öğrenmiş… Ve bu çocukluğunda tanışmış olduğu tatları çocuklarının da değişime uğramadan tatmasını ve bu lezzetlerin değişmeden gelecek nesillere aktarılmasını hedeflemiş…Kitabın’ın önsözünde şu ifadelere yer verdi Aydoğdu: “Çocukluğumda anneannemin her haftasonu fırında yaptığı köy ekmeğinin kokusu… Kardeşlerimle yarış yaparak topladığımız zeytinlerin karayağ yapmak için haşlanırken çıkan kokusu…Kazanlarda kaynayan harup pekmezinin kokusu… Annemin her sabah müthiş köy ekmeğinden yaptığı müthiş lezzetli gabira kokusu… Unutamayacağım lezzetler arasındadır.”

İngiltere’de de satışta
Hazırlanan bu kitap Kıbrıs yemek kültürünün yalnızca bir kısmından oluşuyor. Bu kitabın devamını getirmek Aydoğdu’nun hedefleri arasında, ayrıca bu kitapla kültürümüzün ve ülkemizin tanıtımına katkı koymayı da arzuluyor.  Kitap, Kuzey Kıbrıs’ta tüm kitapçılarda satışa sunulurken İngiltere’de vatanlarından uzakta yaşayan Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıs yemek kültürünü merak edenler için de 10 pounda satışa sunulacak. İngilizce ve Türkçe olan kitaptaki tarifler, herkesin okuyup anlayabileceği ve uyulayabileceği basit bir dille anlatılıyor. 

Şiparişleriniz için: 07958 352 411 - Zorlu