MÜLTECİLER AVRUPA SINIRLARINA YIĞILIYOR

İdlib'de 33 askerin yaşamını yitirdiği saldırı sonrası Türkiye'nin Avrupa'ya geçmek isteyen mültecileri durdurmayacağı yönünde haberler yayıldı. Haberi duyan mülteciler pek çok kentte Avrupa'ya geçmek için harekete geçti

MÜLTECİLER AVRUPA SINIRLARINA YIĞILIYOR

33 askerin yaşamını yitirdiği İdlib saldırısının ardından Reuters, Türkiye'nin kara ve deniz yoluyla Avrupa'ya geçilmesine engel olmayacağını duyurdu.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik de yaptığı açıklamada "Mülteci politikamız aynıdır ama ortada bir durum var, artık mültecileri tutabilecek durumda değiliz" ifadelerini kullandı.

Haberler üzerine Türkiye'nin pek çok noktasında mülteciler sınıra doğru harekete geçti.

İstanbul'da birçok noktadan mülteciler minibüs ve taksilerle Edirne'ye gidiyor. Zeytinburnu'nda toplanan göçmenler, tuttukları minibüsler ve taksilerle Edirne'ye doğru yola çıktı.

EDİRNE'DE HAREKETLİLİK

Edirne'de de göçmenler, Yunanistan ve Bulgaristan'a geçmek istediklerini dile getirerek, sınır bölgesine yürüyor. Sabaha karşı aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu yaklaşık 300 göçmen, Yunanistan'a gideceklerini belirterek, Karaağaç Mahallesi'nden Yunanistan'a açılan Pazarkule Sınır Kapısı'na yürüdü. Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte ise bir grup göçmen, Bulgaristan'a açılan Kapıkule Sınır Kapısı'na yürüdü. Kapıkule'de yaşanan yoğunluk üzerine bazı göçmenler, yolların dışında tarlaları kullanarak, Yunanistan'a gitmek için Pazarkule Sınır Kapısı'na yöneldi. Tarlalar ve ara yolları da kullanan göçmenlerin sınıra yürüyüşü sürüyor.

İZMİR'DE BOT BEKLENİYOR

İzmir'in Dikili ilçesinde toplanan 160 göçmen Yunanistan'a geçmek için sahillerde toplandı. Hareketli saatlerin yaşandığı Dikili’de sabahın erken saatlerinde sahillere gelen 160 göçmen, Yunanistan'a geçmek için toplanmaya başladı. Lastik bot almak için kendi aralarında para toplayan göçmenler, satın aldıkları botların sahile gelmesinin ardından Yunanistan'a doğru yola koyulacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER