Başka Kıbrıs yok !  Gezin, görün, keşfedin!

Başka Kıbrıs yok !  Gezin, görün, keşfedin!

Baharın yarattığı coşku sizi bekliyor. Kıbrıs'ta bahar, rengarenk doğa manzaraları, masmavi gökyüzü ve yeşille sarı renklerin hakimiyetinde bir karnaval demek...

MAYIS AYINDA NE YAPILIR ? NEREYE GİDİLİR ?... Yeşilırmak’ta tarladan çilek toplamanın keyfine diyecek yok... Doğa yürüyüşleri, doğa severlere eşsiz güzellikler sunuyor...   Ülkemizin doğu ucunda yer alan Karpaz, masalla gerçek arasındaki güzellikleriyle her mevsim başka bir güzel olsa da, baharda çok daha özel...Sakinliğin izini sürmek isteyenler için ülkemizde Cittaslow (sakin şehir) durakları olan Yeniboğaziçi, Lefke, Mehmetçik ve Geçitkale, güzellikleri ile keşfedilmeyi bekliyor... Geleneksel Kıbrıs köylerinin keşfi de bir diğer seçenek... Festivaller ülkesi Kuzey Kıbrıs’ta, hemen her hafta sonu, birbirinden özel etkinlikler düzenleniyor, kültürel festivallerle yeni keşiflere yelken açabilirsiniz... 

Hasan Karlıtaş

Dört mevsim çok özel seçenekler sunan Kuzey Kıbrıs’ta, yılın her döneminde yapılacak ve görülecek çekim noktalarının sayısı her geçen gün artıyor.

Bence, içinizdeki huzur çağrısına en iyi yanıt alabileceğiniz dönem mart ve nisan ayları... Çünkü, baharın yaratmış olduğu coşkuyla, mart ve nisan aylarının yaymış olduğu etki, insan ruhunu dinlendirmek için adeta biçilmiş kaftan.

Kıbrıs’ta nisan ayı, rengarenk doğa manzaraları, masmavi gökyüzü ve yeşil sarı renklerin hakimiyetinde bir karnaval demek... Yeşil doku arasındaki orkideler, doğal bitkiler, badem çiçekleri, rengarenk laleler, akasya, lapsana ve gavcarın yarattığı sarı görüntüler, insan ruhuna tazelik veriyor....

Mayıs ayında doğa gücünü biraz kaybetse de, yine de doğa ile baş başa zaman geçirmek güzel. Baharın coşkusuna kapılarak, sizler için mayıs ayında yapılması gereken bazı önerilerde bulunmak istiyorum...

Yeşilırmak’ta tarladan çilek toplama keyfi

Kuzey Kıbrıs’ın en batı ucunda yer alan Yeşilırmak köyü, pek çok özelliği ve başka hiçbir yerde göremeyeceğiniz kendine özgü güzellikleri ile ayrıcalıklı bir yerleşim yeri özelliğine sahip. 

Yeşilırmak denildiği zaman ilk olarak akla, adına festival de düzenlenen çilek geliyor.  

Bunun yanında köyde yetiştirilen birçok ürün, köyle özdeşleşmiş durumda. En başta gelenleri şu şekilde sıralamak mümkün; zeytin, harup, kolakas, muz, narenciye, incir, yenidünya, erik, şeftali ve üzüm. 

Bu listeden de anlaşılacağı gibi Yeşilırmak’ta yetiştirilmeyen ürün, hemen hemen yok gibidir. Köyün konumu yanında son derece verimli topraklar ve kaliteli su kaynakları buna olanak sağlıyor. 

Köylü, alın terini akıtarak tarıma elverişli topraklarda, sabahın erken saatinden geç saatlere kadar çalışkanlığı ile sürekli olarak üretiyor. 

Denizin mavi rengi, köyün yeşili ile birleşince seyrine doyum olmaz bir manzara, ziyaretçileri karşılar. Özellikle yılın mart, nisan ve mayıs dönemlerinde, köy girişinde yer alan çok sayıdaki çilek tarlası, ziyaretçilerine, tarladan çilek toplama olanağını veriyor. Bu benzersiz keyfi yaşamak isteyenler, özellikle hafta sonlarında köye akın akın ziyaretler düzenleyerek, köye ciddi bir sosyal hareketlilik ve ekonomik katkı sağlıyor.

Doğa yürüyüşü yapmak

Kıbrıs adasının en doğusundaki Karpaz yarımadasından başlayıp, Girne Sıradağları - Alevkayası'ndan geçip, kuzey batıdaki Akdeniz köyü, Kalkanlı Anıt Zeytin ağaçları bölgesine ve Lefke-Yeşilırmak köyüne kadar uzanan yürüyüş yolları, doğa severlere eşsiz güzellikler sunuyor.. 

Son dönmede artan çevre bilinciyle gerek turistler, gerekse Kıbrıs halkı, düzenlenen doğa yürüyüşlerine büyük rağbet gösteriyor. 

Yürüyüş güzergahı boyunca orkideler, adına festival düzenlenen medoş laleleri, endemik türler, anıt ağaçlar ve diğer bitki türleri gözlemleniyor.

Kuzey Kıbrıs’taki doğa parkurlarında yürümek, Kıbrıs doğasını yakından tanımak için çok güzel bir vesile.

Doğa ile iç içe, rahatlatıcı bir gün geçirmek istiyorsanız, en güzel seçenek..

Bambaşka bir dünya, Karpaz

Ülkemizin doğu ucunda yer alan Karpaz, masalla gerçek arasındaki güzellikleriyle her mevsim başka güzel olsa da, baharda çok daha özel. Karpaz Bölgesine yapacağınız yolculukta, Tatlısu miniapark, Kaplıca, Dipkarpaz köyü, Altın Kumsal,  Sipahi Ay. Trias mozaikleri ve yenilenen yüzü ile Apostolos Andreas Manastırı görülmeyi fazlasıyla hak ediyor. Ziyarete giderken, yanınızda sevimli eşekler için yiyecek götürmeyi de unutmayınız !

Cittaslow durakla

Sakinliğin izini sürmek isteyenler için ülkemizde Cittaslow (sakin şehir) payesini almaya hak kazanan, Yeniboğaziçi, Lefke, Mehmetçik ve Geçitkale, güzellikleri ile keşfedilmeyi bekliyor. 

Bazı durak önerileri ; Geçitkale İncirli Mağara, her Pazar günü kurulan Yeniboğaziçi köy pazarı, Aziz Barnabas Manastırı, Mayısın ilk haftası düzenlenen Enginar Festivali, Melandra Kültür Evi, Osman Ağa Kültür Evi, Mehmetçik köyündeki otantik mekanlar, Cittaslow pazarı, Zeka Bey Tohum Merkezi, Balalan köyü, Kumyalı köyündeki Nitovikla Gardens Otel, Lefke Bölgesindeki tarihi, kültürel ve doğal güzellikler yanında alternatif duraklar ; Argonya, Pendaya Eko Garden, Organik Çiftlik, Gaziveren Çiftlik Evi ve Lefke Palm View Cafe de özel mekanlar dikkat çekiyor. 

Bence Lefke’ye, Karşıyaka Yeşil Vadi'den bakmanın keyfi paha biçilmez. 

Sakinlik çağrısına kulak vermekte fayda var.

Geleneksel Kıbrıs köylerinin keşfi

Baharın yaratmış olduğu coşkuyla mesafeleri yakınlaştırarak, geçmişten gelen geleneklerini korumayı başarmış köyleri keşfetmek çok iyi bir seçenek. 

Yönünü turizme de dönmeyi başaran Bağlıköy, Karmi, Koruçam, Kalavaç, Akdeniz, Büyükkonuk ve Akıncılar ( Luricina), keşifçilerini bekliyor.

Kültürel festivaller

Festivaller ülkesi Kuzey Kıbrıs’ta, hemen hemen her hafta sonu, birbirinden özel etkinlikler düzenleniyor. 

Kıbrıs kültürünü yansıtan festivallere katılmak, hem o yöreyi tanımanız, hem de üreteni desteklemek bakımından oldukça anlamlı. 

Bu hafta sonu "ne yapacağım" diye düşünüyorsanız, festivallere katılıp, festivalin yapıldığı bölgenin tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerini keşfetmenizi öneririm.

BAŞKA KIBRIS YOK ! Gezin, Görün, Keşfedin !

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER