ATAOĞLU “ AMACIMIZ STATİK DEĞİL DİNAMİK BİR STRATEJİ OLUŞTURMAK”

Turizm ve Çevre Bakanlığı, “Kuzey Kıbrıs Turizm Stratejisi 2024 Çalıştayı” düzenliyor

     ATAOĞLU “ AMACIMIZ STATİK DEĞİL DİNAMİK BİR STRATEJİ OLUŞTURMAK”

 

Turizm ve Çevre Bakanlığı, 6-7 Temmuz tarihleri arasında “Kuzey Kıbrıs Turizm Stratejisi 2024 Çalıştayı” düzenliyor. 

Girne Oskar Hotel’de saat 10.30’da başlayacak olan çalıştaya Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Başbakan Tufan Erhürman, Başbakan Yardımcısı vw Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, Turizm Ve Çevre Bakanlığı Müseteşarı İsmet Esenyel de katılacak.

Turizm Stratejisi’sinin, turizm sektöründe, kamu ve özel sektörün ortak hedefleri çerçevesinde işbirliğini gündeme taşıyacağını ve çalışmaların yönetim ve uygulamasına yönelik açılımlar sağlama hedefiyle oluşturulacağını ifade eden Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, temel amacın üretim, yönetim ve uygulama süreçlerinde sektörün önüne bir yol haritası konularak yönlendirilmesi olduğunu söyledi. Çalışmanın sonucunda emredici değil yönlendirici, statik değil dinamik bir  çerçeve oluşturulacağını öngördüklerini belirten Bakan Ataoğlu,  “öngörülecek hedeflere ulaşmak üzere "Neler? Ne Zaman? Nasıl yapılacak?" sorularına detaylı bir şekilde cevapların aranacağının altını çizdi.  

Turizm Stratejisi 2024 Çalıştayına, Turizm Bakanlığı’nda görev yapan eski bakanlar, müsteşarlar, müdürler ve sektör temsilcileri davet edilerek çalıştayın daha verimli olması için işbirliği yapılacak. 

İki gün sürecek olan çalıştayda turizme ortak payda olan tüm sektörel birimler, kurum ve kuruluşların katkısı ile bir Turizm Strateji Planının,Devlet Politikası olma yönünde temel parametrelerinin oluşturulması hedefleniyor.

Bu hedefler doğrultusunda, strateji belgesini oluşturacak olan iç ve dış operasyonel süreçler, etkileri uygulama ve planlama strateji sonuçları da ele alınacak.

Çalıştay sonrasında ise, çalıştaydan elde edilecek fikirler ışığında planın metin haline getirilmesi, eylem ve aksiyon planlarının hazırlanması aşamasına geçilecek.

2024 Stratejik Turizm Planı özellikle Kuzey Kıbrıs destinasyon algısının  orta vadede çizeceği Turizm imajının da daha güçlü bir yapıya kavuşmasına olanak sağlayacak..

Turizm Stratejisi 2024 Çalıştayı’nda 5 farklı masada 5 ayrı modöratör ve 5 ayrı ekip çalışmaları yürütecek. 

Birinci Masada, Durum Analizi adı altında Turizm İstatistikleri, Yasalar, Tüzükler, Emirnameler, Teşkilat Yapısı, Turizm Örgütü, Devlet ve Turizm  İlişkisi, Devlet Politikası Olarak Turizm, Lokomotif Sektör Olarak Turizm. 

İkinci Masada, SWOT Analiz başlığı altında; Potansiyel, Fırsatlar, Tehditler, Güçlü Yönler, Zayıf Yönler. 

Üçüncü masada, Hedefler konusu altında; Vizyon, Misyon, Hedef Turist Sayısı, Hedef Destinasyonlar, Teşviklendirme Politikaları, Tanıtma-Pazarlama Politikaları, Bölgesel Turizm, Güney Kıbrıs rekabeti, Hedef Turist Profili, Kuzey Kıbrıs Markası, Sürdürülebilirlik ve Çevre. 

Dördüncü Masada, Ürün Konumlandırma başlığı altında; Nasıl bir Turizm, Ne satıyoruz?, Biz kimiz?, Turizm Varlıkları, Kültürel Miras, Eventler(Festival,konser, etkinlik), Kent Mobilyası, Müzeler.

 Beşinci ve son masada ise, İç Turizm ve Ulaşım konusu altında; Turizm Bilinci, Eğitim, İç Ulaşım, Dış ulaşım, Denizyolu konuları yer alıyor.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2018, 10:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER