Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği (KTTB) Yönetim Kurulu, Girne’de bugün yaşanan ölümlü trafik kazasının ardından yazılı açıklama yaptı. Birliğin açıklamasında, trafik ve yol güvenliği, ehliyet sınavları, sürüş okulları ile ilgili yıllar önce hazırlanan yasal düzenlemeler ve tüzüklerin 8 yıldır bekletildiği, yasa ve tüzüklerin ivedi bir şekilde hayata geçirilmesi gerektiğine dikkat çekildi.

Ataoğlu, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı mesajı yayınladı Ataoğlu, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı mesajı yayınladı

“Her gün yollarımızda trafikte kaza değil adeta ‘işlenen cinayetler’ neticesinde akan kanlar, hiçbir şey yapmayan ilgili bakanlık ve diğer yetkililerin ellerine bulaşmıştır, bu cinayetlerde işbirlikçidirler” denilen açıklamada, artan trafik kazalarının sadece trafik güvenliği açısından değil, aynı zamanda bir halk sağlığı sorunu olarak da görüldüğü vurgulandı.

KTTB Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklama şöyle:

"Trafik konusunda ülke olarak her gün bir acı yaşıyoruz. Trafik ve yol güvenliği, ehliyet sınavları, sürüş okulları ile ilgili yıllar önce hazırlanan yasal düzenlemeler ve tüzükler 8 yıldır beklemektedir. İvedi olarak bu yasa ve tüzüklerin geçirilmesi gereklidir. Her gün yollarımızda trafikte kaza değil adeta “işlenen cinayetler” neticesinde akan kanlar, hiçbir şey yapmayan ilgili bakanlık ve diğer yetkililerin ellerine bulaşmıştır, bu cinayetlerde işbirlikçidirler.

Kıbrıs’ın kuzeyinde artan trafik kazaları sadece trafik güvenliği açısından değil, aynı zamanda bir halk sağlığı sorunu olarak da görülmelidir. Trafik kazaları sonucu meydana gelen yaralanmalar ve ölümler hem bireylerin hem de toplumun sağlığını olumsuz etkilemektedir. Bu kazalardan kaynaklanan yaralanmaların tedavisi için sağlık kaynaklarının kullanılması ve trafik kazalarının sebep olduğu stres ve travma gibi psikolojik etkiler de göz önünde bulundurulmalıdır. Bu nedenle, trafik güvenliği önlemlerinin alınması sadece trafik kazalarını azaltmakla kalmaz, aynı zamanda toplumun genel sağlığını ve can güvenliğini de olumlu yönde etkiler.”