Facebook hesabınızı kapatmak için 8 neden

Peki buna bir son vermeli miyiz?

 Facebook hesabınızı kapatmak için 8 neden

Facebook hesabınızın olmaması sosyal hayatınızın olmadığı anlamına gelebilir. Eğer bir hesabınız yoksa başarılarınızı, ilişkilerinizi ve tatil fotoğraflarınızı insanlarla paylaşabilecek bir alanınız yok demektir. Günümüzde ‘Facebook’suz bir hayat ‘hastalıklı’ bir kişilik olarak düşünülse de aslında hayatımıza büyük bir zararı da var.
Her ne kadar ilkokul arkadaşlarımızı Facebook’ta bulmak eğlenceli gözükse de hepimiz bir gün kendimizi zamanımızı öldüren kara deliğin içinde buluyoruz. Peki buna bir son vermeli miyiz?

Mashable, Facebook hesaplarını kapatmak için 8 neden sıraladı;

 Bilinçsiz bağımlılık
Facebook bağımlılığı diğer kötü alışkanlıklara benzemiyor. Çünkü bağımlısı olduğunuzun farkına bile varmıyorsunuz.
Bir araştırmaya göre kadınlar günde 81 dakika erkekler ise 64 dakikasını Facebook’ta geçiriyor. Acı olan tarafı ise zamanın Facebook’ta nasıl geçtiğini anlamıyoruz bile..

Öz saygının yok olması
Aldığınız kilolardan şikayetçiyseniz bir de yeni ‘kilolu’ halinizin fotoğrafını Facebook’a koymayı deneyin. Bir araştırmaya göre Facebook kullanıcıları arkadaşlarının fotoğraflarına baktıkça kendilerine olan güveni azalıyor.

Araştırmaya katılan 600 kişiden yarısı arkadaşlarının fotoğraflarına bakarak vücutlarını kıskanıyor. Daha genç kullacılarda ise sosyal medya baskısıyla uyku problemleri, yeme bozukluğu, narsizm ortaya çıkabiliyor.

İş arayışı
Birçok araştırmaya göre iş verenlerin yüzde 90’ı başvuran adayların Facebook profillerini inceliyor. Başvuruların yüzde 69’u ise Facebook profillerindeki içerikten reddediliyor. Facebook hesabını kapatmak kesin çözüm olabilir ama bazı iş verenler ise Facebook’u olmayan birini psikopat olarak görüyor.

Okul başvuruları
Akademik hayatınıza yön verirken her 5 saniyede bir Facebook’u güncellemezseniz başvuru süreciniz daha hızlı sonra erebilir.

Ayrılık acısı
Kötü bir ayrılık yaşadıysanız Facebook’unuzu kapatarak herkese büyük bir iyilik yapmış olursunuz.
Facebook profilinizde paylaşacağınız acı dolu iletileri kimse görmek istemiyor. Ayrıca eski sevgilinizi durmadan Facebook’tan takip etmeyi bırakarak onu daha çabuk unutabilirsiniz.

Facebook kıskançlığı
Yine bir araştırmaya göre Facebook kıskanç ve mutsuz yapıyor. Sadece mutlu anların paylaşıldığı Facebook’ta sürekli bu paylaşımlara maruz kalmak kişiyi daha olumsuz düşünmeye itiyor. Sonuç ise kıskançlık ve mutsuzluk. Facebook’ta yaşanan kıskançlık, dedikodu ve akran istismarına da sebep oluyor.

Sınav zamanı
Sınav zamanı Facebook’ta zaman öldürmek gibisi yok. Ders çalışmak yerine Facebook’ta insanları takip etmek her 5 dakikada bir tekrar tekrar Facebook’u kontrol etmek sınav sonucuna iyi bir etkisi olduğu söylenemez.

Buna çözüm olarak hesabınızı kısa süreliğine kapatabilirsiniz. Eğer buna cesaret edemiyorsanız güvendiğiniz bir arkadaşınızdan şifrenizi değiştirmesini isteyebilirsiniz.

Özel yaşamın korunması
Gizlilik internetin en korkutucu konularından biri olmuştur. Ancak Facebook kendine has kullanım koşulları bile hesabınızı kapatmak için iyi bir neden olabilir.
Facebook’un yeni geliştirdiği ‘Graph Search’ uygulaması ‘beğen’diğiniz sayfalardan yola çıkarak bütün hayatınızı arama motorunda sergileyecek. Bu bilgiler ise en çok reklam verenlerin işine yarayacak. ‘O zaman Facebook’tan her şeyimi silerim’ diye düşünüyorsanız unutmayın internette hiç bir şey asla tamamen yok olmaz!

Kaynak: NTV

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2013, 22:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER