ÇİN ÜRETİYOR DÜNYA TÜKETİYOR

ÇİN, YILDA 286,2 MİLYONLUK ÜRETİMLE DÜNYADAKİ KİŞİSEL BİLGİSAYAR ÜRETİMİNİN YÜZDE 90,6'SINI KARŞILIYOR

     ÇİN ÜRETİYOR DÜNYA TÜKETİYOR

DÜNYADA ÜRETİLEN CEP TELEFONLARININ YÜZDE 70,6'SI ÇİN'İN İMZASINI TAŞIYOR

 

ÇİN, AYRICA KLİMA, ENERJİ TASARRUFLU LAMBA, GÜNEŞ ENERJİSİ PANELİ, AYAKKABI, ÇİMENTO GİBİ ÜRÜNLERİN DÜNYADAKİ TOPLAM ÜRETİMİNİN YARIDAN FAZLASINI TEK BAŞINA GERÇEKLEŞTİRİYOR

 

Çin, ulaştığı üretim kapasitesiyle birçok üründe dünyadaki toplam üretimi büyük ölçüde tek başına karşılıyor.

 

Dünyada tüketime sunulan ürünler üzerindeki "Çin malı" damgası her geçen gün artıyor. Öyle ki bazı ürünlerde satışı sunulan ürünlerin tamamına yakını Çin damgası taşıyor.

 

Çin'de yılda 286,2 milyon kişisel bilgisayar (PC) üretiliyor. Bu rakam dünya üretiminin yüzde 90,6'sına karşılık geliyor. Öyle ki dünya üretilen her 10 bilgisayardan 9'u bu ülkeden çıkıyor.

 

Klima, Çin'in dünyada söz sahibi olduğu bir diğer elektronik ürün olarak dikkati çekiyor. Çin, yılda 109 milyar tonluk klima imalatı gerçekleştiriyor. Ulaşılan bu rakam dünya üretiminin yüzde 80'ine karşılık geliyor.

 

Çin, enerji tasarruflu lamba üretiminde de söz sahibi konumda bulunuyor. Ülkede bu alanda yılda 4,3 milyar üretim yapılıyor. Enerji tasarruflu lambaların yüzde 80'i Çinli üreticilerce kullanıma sunuluyor.

 

Dünyanın yenilenebilir ve alternatif enerji üretimine yönelmesi de Çin tarafından göz ardı edilmiyor. Yılda 21,8 milyon kilovatlık güneş enerjisi paneli üretimi yapan Çin, bu alandaki dünyadaki üretimin yüzde 80'ini tek başına gerçekleştiriyor.

 

Tüm dünyada elden düşmeyen cep telefonlarının üretiminde de Çin'in egemenliği bulunuyor. Ülkede yılda 1,77 milyar cep telefonu üretiliyor. Bu üretim rakamı, dünya üretiminin yüzde 70,6'sına karşılık geliyor.

 

AYAKKABIDAN ÇİMENTOYA, KÖMÜRDEN GEMİYE


Çin, elektrik-elektronik ürünlerin yanı sınırı giyim konusunda da dünya ticaretinde iddialı bulunuyor. Geçen yıl 12,6 milyar çift ayakkabı üreten Çin, bu alanda dünya üretiminin yüzde 63'ünü üstleniyor.

 

Dünyada karılan harçta da en fazla Çin'in katkısı bulunuyor. Ülkede yılda 1,8 milyar ton çimento üretiliyor. Bu üretim miktarı dünya üretiminin yüzde 60'ını buluyor.

 

Çin ayrıca yıllık 1,5 milyon tonla domuz eti üretiminde dünyada yüzde 49,8, 1,8 milyar ton kömür üretimiyle yüzde 48,2, 766 milyon tonluk gemi üretimiyle yüzde 45,1'lik sahip bulunuyor.

 

ÇİN'E 2,3 TRİLYON DOLAR AKTI

Çin, 2025 yılına kadar ülkeyi üretim üssünde dünya endüstri gücüne dönüştürmek istiyor.

 

Geçen yıl toplam 2 trilyon 343 milyar dolarlık ihracat yapan Çin, 2010'dan itibaren ihracattan elde ettiği geliri yüzde 48,5 artırdı.

 

Dünya Bankası verilerine göre, ülkenin gayri safi milli hasılası geçen yıl 10 trilyon 400 milyar dolara ulaştı. Çin, bu alanda ABD'nin ardından ikinci sırada bulunuyor. 2013'te bu miktar 9 trilyon 500 milyar dolardı.

 

Çin'in ihracatı, ülkenin gayri safi milli hasılasının yüzde 23,4'üne karşılık geliyor.

 

İHRACAT GELİRİNİ 4'TE BİRİ ELEKTRONİKTEN

Çin'in ihracatında özellikle elektronik ekipman satışı büyük bir yer tutuyor.

 

Elektronik ekipman satışında 571 milyar dolar gelir elde eden Çin, toplam ihracat gelirinin yüzde 24,4'ünü bu kapsamdaki ürünlerden sağlıyor.

 

Çin, yaptığı ihracata karşılık geçen yıl makine, motor ve pompa ihracatından 400 milyar dolar, mobilya ve aydınlatmadan 93 milyar dolar, örgü ve kroşe ihracatından 92 milyar dolar, giyimden 81,5 milyar dolar, tıbbi, teknik ekipmanlardan 74 milyar dolar, plastik ihracatından 66 milyar dolar, otomobilden 64 milyar dolar, mücevher ve değerli metallerden 63,2 milyar dolar, demir-çelik ürünlerden 60 milyar dolar gelir elde etti.

 

 

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2015, 13:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER