KITREB, Dünya Turist Rehber Birlikleri Konvansiyonu'na katıldı KITREB, Dünya Turist Rehber Birlikleri Konvansiyonu'na katıldı

KUŞKOR ve BirdLife Cyprus tarafından tüm ada genelinde eşzamanlı olarak gerçekleştirilen kış ortası su kuşu sayımları bu yıl da başarıyla tamamlandı. Bu sayımlar, dünyanın pek çok yerinde eşzamanlı olarak gerçekleştirilen Uluslararası Su Kuşu Sayımları'nın bir parçasıdır. Bu sayede su kuşu popülasyonlarının belirlenmesi amaçlanır. Bu çalışma, dünyada gerçekleştirilen en geniş çaplı vatandaş bilimi projelerinden biridir.

Ada genelinde eş zamanlı yapılan sayımlar, ülkemizin su kuşu varlığı bakımından ne kadar önemli olduğunu ve sulak alanlarımıza acilen sahip çıkmamız gerektiğini vurguluyor.

Bu yıl Mağusa Sulak Alanları, 33 farklı türde toplam 2442 kuşla birinci sırada yer aldı. Haspolat Atık Arıtma Bölgesi'ndeki Haspolat Lagünleri ise 28 türden 1262 kuşla ikinci sıradaydı. Üçüncü sırada ise Larnaka Tuz Gölü, 23 farklı türde toplam 1821 kuşla yer aldı. Ne yazık ki, bu yıl kuş sayıları oldukça düşük. Geçen yıl Haspolat Lagünlerinde 5000'den fazla kuş kaydedilmişti. Mağusa Sulak Alanlarında ise 65 farklı tür tespit edilmişti. Kuşlar, su durumu hakkında bize bilgi verirken, adadaki su durumu hakkında da uyarıda bulunuyor. Son 20 yılda benzer şekilde düşük sayıların gözlendiği 3-4 yılın hepsi, ciddi kuraklık yaşanan yıllardı.

Sulak alanlarımızın inşaat baskısı altında küçüldüğü bir dönemde, aynı zamanda kuraklıkla başa çıkmaya çalıştığı bir gerçektir. Ancak, geleceğini düşünen devletler, yaklaşan çölleşmeye karşı durabilmek için sulak alanlara eskisinden daha fazla önem verir ve bu alanlara sahip çıkar. Tüm yetkilileri, sulak alanlarımızı korumaya, Mağusa Sulak Alanları ve Haspolat Lagünleri'ne sahip çıkmaya, bu bölgelerdeki insan baskısını durdurmaya ve atık boşaltımı konusunda acil önlemler almaya çağırıyoruz.