12 yaşındaki Seval Saydam’a uygun kemik iliği aranıyor 12 yaşındaki Seval Saydam’a uygun kemik iliği aranıyor

Japonya'daki Nagoya Üniversitesi'nden araştırmacılar, öfkeyle başa çıkmak için yapılacak en iyi şeyin, tepkinizi bir parça kağıda yazıp sonra atmak olabileceğini açıkladı. Bilim insanları, bu yöntemin öfke duygularını “neredeyse tamamen” ortadan kaldıracak kadar etkili olduğunu belirtiyor. Araştırma ekibi, önemli sosyal konular hakkında kısa bir görüş yazısı yazmaları istenen katılımcılarla çalıştı.

Ö F K E1

DÜŞÜNCELERİNİ BİR KAĞIDA YAZMALARI İSTENDİ

Katılımcılara yazılarının değerlendirileceği söylendi. Ancak yazdıkları ne olursa olsun hepsi aşağılayıcı ve olumsuz geri bildirimler aldı ve zeka, ilgi, mantık ve rasyonellik açısından düşük puanlar verildi. Bu olumsuz yorumların ardından katılımcılardan düşüncelerini bir kağıda yazmaları istendi. Bir gruba kağıdı ya çöp kutusuna atması ya da masasındaki bir dosyada saklaması söylendi. İkinci gruba belgeyi bir parçalayıcıya veya şeffaf plastik bir kutuya koyması söylendi. Analiz, aşağılayıcı yorumları aldıktan sonra herkesin daha yüksek düzeyde öfke bildirdiğini, ancak yazılı düşüncelerini atan veya parçalayan katılımcıların hızla başlangıçtaki sakin durumlarına geri döndüğünü ortaya çıkardı. Bu arada, hakaretin basılı bir kopyasını elinde bulunduran katılımcıların genel öfkelerinde yalnızca küçük bir azalma görüldü.

Ö F K E3

OFİS ÇALIŞANLARINA YARDIMI DOKUNABİLİR

Baş araştırmacı Nobuyuki Kawai, "Yöntemimizin öfkeyi bir dereceye kadar bastırmasını bekliyorduk. Ancak öfkenin neredeyse tamamen ortadan kalktığını görmek bizi şaşırttı." dedi. Scientific Reports dergisinde yayınlanan bulgular, fiziksel nesnelerle etkileşimin kişinin ruh halini nasıl kontrol edebildiğini gösteren önceki çalışmalara dayanıyor. Ekip, araştırmalarının kendilerini stresli durumlarda bulan ofis çalışanlarına yardımcı olabileceğini söyledi. Kawai, "Bu teknik, öfkenin kaynağını sanki bir not alıyormuş gibi yazıp sonra da kişi bir iş durumunda öfkelendiğinde onu çöpe atarak o anda uygulanabilir" diye ekledi.