Girne Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Girne Belediyesi Sağlık Şube Amiri Naile Soyel, tüm hayvanların iyi bir refah düzeyinde hayat sürmelerinin, en temel yaşamsal hakları olduğunu; bu nedenle de Köpek Kayıt Tüzüğü ve Hayvan Refahı Yasasının verdiği yetkilerin etkin bir şekilde kullanılması için belediye olarak çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi. 

Naile Soyel, sahipsiz hayvanlar için özellikle soğuk kış günlerinde mama ve sıcak yuva desteği sağlama yanında kısırlaştırma, veteriner kontrolü ve gerektiğinde tedavi ve rehabilitasyonları konularında kesintisiz şekilde çalışmalarının sürdüğünü kaydetti.

GÜNGÖRDÜ: “SATIN ALMAYIN SAHİPLENİN”
 
Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, sahipli köpeklerin her yıl ruhsatlarının yenilenmesinin şart olduğunu söyledi. Belediye olarak sahipsiz köpekler için 2017 yılında hizmete açtıkları Girne Belediyesi Hayvan Barınağı ve Rehabilitasyon Merkezlerinde çalışmalarının devam ettiğini ve bugüne dek 400’e yakın sokak köpeğinin kısırlaştırıldığını belirten Güngördü, köpek satın almak yerine, merkezde bulunan hayvanların sahiplenilmesini istedi.

“VATANDAŞIN DESTEĞİ ÖNEMLİ”

Güngördü, sokakta yaşayan hayvanların soğuk hava koşullarında verdikleri yaşam mücadelesinde onlara barınabilecekleri sıcak ortamlar ve beslenebilecekleri gıdaları sağladıklarını ifade etti.

 Sokak hayvanları konusunda duyarlı vatandaş ve esnafla iş birliği yapıldığını anlatan Güngördü, Girne kent genelinde belli noktalarda sokak hayvanlarının sığınabileceği yuvalar yerleştirildiğini, aynı zamanda belli noktalarda da düzenli mama takviyesi yapılan besleme noktalarıyla sokaktaki hayvanlara destek olmaya çalıştıklarını kaydetti. 

Güngördü, belediye ekiplerinin düzenli gözetiminde olan bu noktaları vatandaşın da koruması ve gözetmesinin sürdürülebilir bir çalışma için önem taşıdığını sözlerine ekledi.