Turizm Şöleni 20 Nisan'da Girne Antik Liman’da hayat buluyor Turizm Şöleni 20 Nisan'da Girne Antik Liman’da hayat buluyor

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili Sami Özuslu, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Ulusal Birlik Partisi’nin (UBP), Askeri Suçlar Yasası’nı 5 aydır oyaladığını söyledi.

CTP grubunun hazırladığı Askeri Suçlar ve Cezalar (Değişiklik) Yasa Önerisi'nin ivedi olarak görüşülmesi 3 Ekim 2023 tarihinde Meclis’te oy birliğiyle kabul edildiğini hatırlatan CTP Milletvekili Sami Özuslu, gazeteci ve sendikacı Ali Kişmir aleyhine açılmış davayla da yakından ilgili olan bu yasa önerisinin, aradan 5 ay geçmiş olmasına rağmen komite gündemine alınmadığını belirterek, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Ali Kişmir yarın bir kez daha mahkeme huzuruna çıkacak ve 10 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanacak. Üstelik yargı süresince tutukluluk ihtimali de yüksek. Bunların müsebbibi ivediliğine onay vermiş olmalarına rağmen yasayı görüştürmemekte ısrar eden Ünal Üstel başta olmak üzere UBP'li vekiller olacaktır. Hukuk, Siyasi İşler ve Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Yasemi Öztürk'e bir de buradan çağrı yapayım: İvedi bir yasayı 5 ayda komite gündemine almıyor ya da alamıyorsanız bunun nedenlerini açıklayın ya da o görevden istifa edin. Gazetecileri mahkemelerde süründürmek ve hapse sokmakla tehdit etmenin günahı siz UBP'lilerin boynundadır.”