Sigortalıların  ve eczacıların ilaç temini ile geri ödemelerinde yaşanan sorunların çözülmesi amacıyla,  Çalışma  ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile paydaş örgütler arasında işbirliği protokolü imzalandı.

Başbakan Ünal Üstel’in katılımıyla Başbakanlık’ta düzenlenen imza töreninde, protokole; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu, Sosyal Sigortalar Dairesi Müdürü Tahir Serhat, Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği Başkanı Umut Öksüz ve Kıbrıs Türk Serbest Çalışan Hekimler Birliği Başkanı Remzi Gardiyanoğlu imza koydu.

 Protokol kapsamında, paydaşlar, Sosyal Sigortalar Dairesi ile sözleşmeli eczacı ve doktorların sorunlarını, işbirliği, yardımlaşma ve çözüm odaklı olarak çözmeye çalışacak. Bu amaçla doktorların reçete yazımı, eczacıların ve sigortalıların ilaç temini ve geri ödemeleri ile ilgili süreçleri değerlendirmek üzere taraflar “Denetleme ve Etik Kurulu” oluşturacak.

Taraflar bu amaçla birlikte çalışarak, yeni doktor ve eczacı sözleşmesi hazırlarken, bu sözleşmeler ışığında daha güvenli bir sistem kurulması için de gerekli tedbirleri aldı. Varılan mutabakata göre, oluşturulan yeni sistem, 1 Şubat’tan itibaren uygulamaya girecek.

GARDİYANOĞLU:  ECZACI, DOKTOR VE SİGORTALILARIN KENDİNİ GÜVENDE HİSSETMESİ SAĞLANDI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu yaptığı konuşmada paydaş örgütlerle uzun bir toplantı sürecinden sonra protokol aşamasına geldiklerini kaydetti.

"Bundan yaklaşık  3 ay önce müzakere süreci başladığında, bakan olarak artık sigortalar doktor  ve eczacılar arasında bir denetleme kurulu oluşturulması gerektiğini,  her ay bu kurulun toplanması gerektiğini , sorunlar büyümeden, bir çıkmaza girmeden bunun bir neticeye varması gerektiğini söyleyerek müzakereye başlamıştık. Sistemin daha güvenli olabilmesi için Eczacılar Birliği’ne,  Serbest Çalışan Hekimler Birliği’ne ve Sosyal Sigortalar Dairesi çalışanlarına çok teşekkür ederim. Yüzlerce saat süren toplantılar yaptık. Üç bacak vardır: Eczacı, doktor ve sigortalıların kendini daha güvende hissetmesidir, ki bu protokolle  bu sağlanmıştır.  Üç kuruma da ben  çok teşekkür ederim. " ifadelerini kullandı.

CTP Güzelyurt İlçesi: Sahipsiz köpekler bir eşya değil, candır! CTP Güzelyurt İlçesi: Sahipsiz köpekler bir eşya değil, candır!

 Tüm paydaşların ortak paydada  buluşarak protokole imza koyduğunu önemle vurgulayan  Gardiyanoğlu, "Bu süreçten sonra gerek  eczacılarımızın gerekse serbest hekimlerimizin bu sisteme daha hızlı katılmasıyla  her şeyin yoluna gireceğine inanıyorum. Sayın Başbakan’a tüm paydaşlara,  önümüzü açtığı için kamuoyunun önünde  çok teşekkür ediyorum. " dedi.