Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP) Genel Başkanı İzzet İzan, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın “ Muhalefet Ankara’ya bir şey söyleyemediği için bana saldırıyor “ şeklindeki açıklamasının, Kıbrıs konusunda kimin söz ve yetki sahibi olduğunu bir kez daha gözler önüne serdiğini vurguladı.

“Kıbrıs Türk toplumunun kendi geleceği ile ilgili iradesi, Ankara’nın ipoteği altındadır” diyen İzzet İzcan, “Verilmesi gereken esas mücadele, Ankara’nın boyunduruğundan kurtulmak olmalıdır” dedi. “CTP Genel Başkanı Tufan Erhurman ‘İraden yoksa istifa et’ şeklinde açıklama yaparak, Ankara’daki iktidarının Cumhurbaşkanlığı seçimlerine müdahalesini göz ardı etmekte ve konuyu basit bir seçim meselesine indirgemektedir” diyen İzcan, rejimi gizleyerek, demokrasicilik oyunu ile Kıbrıslı Türklerin özgürlüğüne kavuşamayacağını vurguladı.

Gazete Manşetleri (25 Haziran 2024) Gazete Manşetleri (25 Haziran 2024)

Ülkede yaşanan ekonomik yıkımın temel nedeninin statüko olduğunu dile getiren İzzet İzcan, sorunların çözümünün erken seçimle değil, Kıbrıs’ta federal çözüme ulaşmakla aşılabileceğini, softa şaşırtmasına gerek olmadığını belirterek, federal çözüm yanlısı güçleri birlikte mücadele etmeye çağırdı.


 

Editör: North Cyprus UK Yönetici2