Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Mine Atlı, Kıbrıs Türk toplumunun Adıyaman'daki adalet mücadelesinin sonuç vermesinin; 50 binden fazla insanın katledildiği, şehirlerin enkaza döndüğü Türkiye'deki diğer 6 Şubat yargılamaları açısından da emsal teşkil edeceğini söyleyerek, beton hırsına, inşaat furyasına ve doymak bilmeyen rant düzenine dikkat çekti

MİNE ATLI: BEKLENTİMİZ; YARGILAMA SÜRECİ İÇİNDE SUÇLULARIN "OLASI KAST"TAN YARGILANMASINA KARAR VERİLMESİDİR

Mine Atlı, Şampiyon Melekler'le birlikte toplamda 72 kişiye mezar olan İsias Otel davasının görüşülmesine bugün Adıyaman'da başlandığına, 5'i tutuklu 11 sanığın "bilinçli taksir"den yargılandığına ve bu suçun birden fazla kişiye karşı işlenmiş olması halinde sanıklara 15 yıla kadar hapis cezası verilebileceğine dikkat çekti ancak yaşanan katliamın bundan çok daha ağır bir cezayı hakkettiği kaydetti.

Aileler gibi kendilerinin de sanıkların daha ağır hapis cezaları alabileceği "olası kast" suçlamasıyla yargılanması gerektiğini söyleyen Mine Atlı, "Türk hukukuna göre; dava sürerken Mahkeme buna karar verebiliyor. Yani iddianame her ne kadar 'bilinçli taksir' suçlamasıyla hazırlanmış olsa da yargılama sürecinde ortaya çıkacak olgular sonrası Mahkeme sanıkların 'olası kast'tan ceza almalarına karar verebilir. En büyük beklentimiz de budur" dedi.

“SANIKLAR MAHKEMEYE GETİRİLMELİ VE DENETLEMEDEN SORUMLU KİŞİLERDE YARGILANMALI”

Mine Atlı ayrıca, sanıkların duruşmaya video konferans yoluyla katılmalarını ve yapılan müteahhitlik işlerini denetlemekten sorumlu kişilerin sanıklar arasında olmamasını da eleştirdi.

Mine Atlı, “Nasıl ki acılı onlarca aile yüzlerce kilometre yol kat edip o Mahkemeye gidiyor, sanıklar da duruşma salonuna gelip, o ailelerin gözlerini içine baka baka konuşmalıdır. Bu inşaatlar ve tadilatlar yapılırken, bunları denetlemekle görevli olanların ve onay makamlarının da yargılamaya dahil edilmesi ve emsal niteliğinde cezalar alması da rüşvet ve çıkar karşılığı bu işleri onaylayanlara gözdağı vermesi anlamında çok önemlidir” ifadelerini kullandı.

Bayramın son günü 10 sürücü tutuklandı! Bayramın son günü 10 sürücü tutuklandı!

“HERKESİN YARGILANMASIYLA ANCAK GELECEK KUŞAKLARI BU KATİLLERİN ELİNDEN KURTARABİLECEĞİZ”

Kıbrıs Türk toplumunun adalet mücadelesinin sonuç vermesinin; 50 binden fazla insanın, on binlerce hayvanın ve canlının katledildiği, şehirlerin enkaza döndüğü, doğanın talan edildiği Türkiye'deki diğer 6 Şubat yargılamaları açısından da emsal teşkil edeceğini söyleyen Mine Atlı, beton hırsına, inşaat furyasına ve doymak bilmeyen rant düzenine dikkat çekti.

Mine Atlı, "Çocuklarımızı, öğretmenlerimizi ve anne babalarımızı kaybettiğimiz bu cinayetin suçlularının sadece otel sahipleri, mühendisler ya da müteahhitler olmadığını biliyoruz. Bu rant düzenini kuranların, bu cinayet mahalinin hazırlanmasında katkısı olan herkesin yargılanması en büyük temennimizdir. İşte o zaman bu mücadelemiz daha anlam kazanacak ve biz gelecek kuşakları bu katillerin elinden kurtarabileceğiz. ‘İmar barışı’yla koltuk sahibi olanlar ve çocuklarımızı ancak Adıyaman’daki spor müsabakalarına mahkûm edenler de bir gün bedel ödeyecek" dedi.