Türkan Nalbantoğlu:

“Türk Sanat Müziği tutkunlarını 22 Mart’ta buluşturuyoruz”

Türkan Nalbantoğlu:

Vatan Türk Müziği Kültürel Korosu yılın Şef Naci Göçen yönetiminde  olacak bu yılın ilk konserini Türk Sanat Müziği'nin Kuzey Kıbrıs'taki temsilcisi Bahar Gökhan’la birlikte, 22 Mart’ta Regency Banqueting Hall'da vermeye hazırlanıyor.  North Cyprus UK, Vatan Türk Müziği Kültürel Korosu Başkanı Türkan Nalbantoğlu’yla görüştü


Türkan Nalbantoğlu, Türk Sanat Müziği’ne gönül veren bir kadın. İngiltere’de önce
Londra Türk Müziği Korosu'nda koristlikle başlayan müzik macerası, ardından bu radyonun başkanlığıyla devam etti. Son bir yıldan buyanadır da Vatan Türk Müziği Kültürel Korosu’nun başkanlığını yürütüyor.


Misli KADIOĞLU

İngiltere ve Kuzey Kıbrıs’ta sevilen bir isim Türkan Nalbantoğlu. O Türk Sanat Müziği’ne gönül veren bir kadın. İngiltere’de önce Londra Türk Müziği Korosu'nda koristlikle başlayan müzik macerası, ardından bu radyonun başkanlığıyla devam etti. Son bir yıldan buyanadır da Vatan Türk Müziği Kültürel Korosu’nun başkanlığını yürütüyor. Tam bir Türk Sanat Müziği sevdalısı, ve bu müziği yaşatmak ve sevdirmek için canla başla çalışıyor. Türkan Nalbantoğlu’nu Bellapais’teki evlerinde ziyaret ettik. Hem onun yaşamı, Türk Sanat Müziği tutkusu, hem de Mart ayı içerisinde Vatan Türk Müziği Kültürel Korosu’nun bu yıl birincisini gerçekleştireceği balo ve konser çalışmalarından konuştuk. Kuruluşundan bu yana yaptıkları başarılı çalışmalarla ve düzenledikleri konserlerle adından oldukça söz ettiren Vatan Kültürel Türk Müziği Korosu, düzenledikleri konserlerle ve yaptıkları yardımlarla gündem oluyor.

8 yıldır koroda…
Akıncılar Köyü’nde dünyaya gelen Türkan Nalbantoğlu, ilkokulu yine köyünde okumuş. Ardından da Lefkoşa’da koleje başlamış ancak 1965’te İngiltere’ye yerleşmiş. İngiltere’ye gidişinin birkaç ay sonrasında ise eşi ile nişan olup evlenmişler. İlkokulda okul korosunda başlıyor müzik yaşamı, sonraları evde, okulda, aile ve arkadaş toplantılarında yine Türk Sanat Müziği şarkıları seslendiriyormuş Nalbantoğlu. “İngiltere’de hayat kolay değil. Sosyal bir hayatınızın olması çok zor. Bir yandan çocuklar bir yandan iş; ancak çocuklar evden gider gitmez Londra Türk Müziği Korosu’na yazıldım 8 yıl önceydi” diyor. 

Mart ayında bu yılın ilk konser ve balosu gerçekleşecek
Ardından da Vatan Türk Müziği Kültürel Korosu’nu kurmaya karar veriyorlar. Ve 14 üyeyle bu yola çıkıyorlar. Şu anda Vatan Türk Müziği Kültürel Korosu’nun bir güney Londra bir de kuzey Londra’da ayağı var. Türk Sanat Müziği’nden söz ederken gözlerinin içi gülüyor Nalbantoğlu’nun. Şu anda koroda 22 kişi bulunduğunu anlatıyor gururla. Nalbantoğlu, “Türk Sanat Müziği aşkı hep kalbimde” diyor. “Kumrular” isimli Türk Sanat Müziği eserlerinden oluşan CD’sinden konuşuyoruz. Nalbantoğlu ikinci CD’sini de altyapısını hazırlamış. Ancak şu an gündeminde koronun Türk Sanat Müziği'nin Kuzey Kıbrıs'taki temsilcisi Bahar Gökhan’la birlikte sahne alacağı konser ve balo var. Vatan Türk Müziği Kültürel Korosu Mart ayında Regency Banqueting Hall'da Şef Naci Göçen yönetiminde bu yılın ilk konserini vermeye hazırlanıyor. Bu, bir yıldan bu yanadır kurulan koronun 5’inci etkinliği.

Etkinlikten elde edilen gelir bağışlanacak
Koronun, Mart ayında gerçekleştireceği konser ve balo etkinliği için hazırlıklarını soruyoruz Nalbantoğlu’na. Haftanın iki günü çalışmalarının devam ettiğini ve güçlü bir repertuar hazırladıklarını söylüyor. “Biz kar amaçlı bir kuruluş değiliz. Kültürümüzü, Türk Sanat Müziğini sevdirmek, sevenleri bir araya getirmek ve hasret gidermeyi amaçlıyoruz. Bu gibi etkinliklerimizde bağışlar da çok önemli. Bu etkinliğimizden elde edeceğimiz gelirimizi kültür ve kanser derneğine bağışlayacağız” diyor.

“Biletlerin yarısı şimdiden satıldı”
350 kişilik salonda, zengin hediyelerin yer alacağı piyango çekilişi ve çeşitli etkinlikler düzenlenecek. Bu muhteşem organizasyona katılmak isteyenler için biletler 30 pound’a satışa sunulmuş. Katılmak isteyenler biletleri Türkan Nalbantoğlu’ndan temin edebilecekler. Şimdiden ilginin yoğun olduğunu dile getiriyor Nalbantoğlu, masaların yarısının satıldığından bahsediyor sevinçle. Bu etkinliğin ardından ise 9 Haziran’da Bromley Civic Centre'de bir konser verecekler. Nalbantoğlu, Kıbrıs’ta da eğer davet alırlarsa bir konser vermeyi istediklerini belirtiyor. “Her yaptığımız etkinlik ses getiriyor. İnternetten de takip ediliyoruz. Türkiye’den de çok güzel tepkiler aldık. Yabancı bir ülkede böyle bir şey yapmak gurur verici. Benim için de bu çok güzel bir duygu. Türk Sanat Müziği deniz derya” diyor. Ve hem kendisi hem de koroya olan eşi Tuncel Nalbantoğlu’nun desteğinden de bahsetmeden geçmiyor.

“Londra sahnesinde başka bir Bahar Gökhan oluyorum”
Gazetemize konuşan Bahar Gökhan ise Vatan Türk Müziği Kültürel Korosu’na nazik davetleri için teşekkür ederek başlıyor söze. Ve şöyle devam ediyor: “Her davete müthiş duygular ve onurla geliyorum. Vatan Türk Müziği Kültürel Korosu Başkanı Türkan Nalbantoğlu, tüm koro ve Londra dinleyicisinin verdiği enerjiyle sahnede başka bir Bahar Gökhan oluyorum. Londra sahnesi her zaman benim için çok farklı. Koro elemanları ve seyirci çok değerli. Tuncel ve Türkan Nalbantoğlu’nun bu konudaki duyarlılıkları için teşekkür ederek onları  saygıyla alkışlıyorum”.

 

 

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2013, 11:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER