Nereden çıktı bu Sevgililer Günü?

Sevdiginize zaman ayırın, kendi özel gününüzü yaratın...

 Nereden çıktı bu Sevgililer Günü?

Her yıl 14 Şubat’ta Sevgililer Günü dünyanın birçok ülkesinde kutlanıyor. Peki nereden geliyor bu Sevgililer Günü acaba? Sevgililer Günü (St. Valentine’s Day, ya da sık kullanılan adıyla Valentine’s Day), Valentinus adındaki Hristiyan din adamı adına kutlanmaya başlanmış. Eski Roma'da 14 Şubat günü bütün Roma halkı için önemli bir günmüş çünkü bu günde Roma tanrı ve tanrıçalarının kraliçesi olan Juno'ya duyulan saygıdan ötürü tatil yapılırmış. Juno ayrıca Roma halkı tarafından kadınlık ve evlilik tanrıçası olarak da biliniyormuş. Bu günü takip eden 15 Şubat gününde ise Lupercalia Bayramı başlıyormuş.

Bu bayram, halkın genç nüfusu için büyük önem taşıyormuş. Bunun nedeni ise yaşantıları kesin kurallar ile sınırlandırılmış, bunun doğal sonucu olarak bir birliktelik yaşama şansı olmayan bu gençler, sadece bu bayram süresince bile olsa birbirlerinin partneri oluyorlarmış.

Hangi genç kadının hangi genç erkek ile bir çift oluşturacağı eski bir gelenek olan ve Lupercalia Bayramı'nın arife günü yapılan bir çekiliş ile belli oluyormuş. Romalı genç kızlar, isimlerini küçük kağıt parçalarının üzerine yazıp bir kavanoza koyuyorlarmış.

Erkekler ise kavanozdan bu kağıtları çekerek üzerinde hangi kızın ismi yazıyorsa o kızla bayram eğlenceleri boyunca beraber oluyorlamış. Bu birliktelikler birbirine aşık olan çiftler için bayram süresinin dışına taşıp genellikle evlilikle sonlanıyormuş.

İmparator 2. Claudius, Roma'yı kendi katı kuralları ile zalimce yöneten bir hükümdarmış. Onun için en büyük problem, ordusunda savaşacak asker bulamamakmış. Ona göre bu durumun tek sebebi Romalı erkeklerin aşklarını ve ailelerini bırakmak istememeleriymiş. İşte bu yüzden, Roma'daki tüm nişan ve evlilikleri yasaklamış.

Bu emre uymayanların arasında Aziz olarak kabul edilen filozof Valentinus'da varmış, gezerek dinsel vaazlar veriyor ve İmparator'un hatalı olduğunu anlatıyormuş. İmparatordan gizli gizli genç çiftleri evlendirmeye devam etmiş. Sonunda yakalanıp hapse atılmış ve yaptıklarının cezası olarak idam edilmiş.

İdam edilmeden önce yattığı hapishanedeki gardiyanın kızına aşk mektupları yazan Valentinus, idam edilene kadar bu kıza aşkını ilan etmiş. "Aşkın azizi" olan bu meçhul rahibin notları, bugünkü Sevgililer Günü mesajlarının atası olmuş.

Romalılar Valentine ya da Valentinus’tan bu yana 14 Şubat’ı Sevgililer Günü olarak kutlamaya başlamış, sonra olay İngiltere ve Fransaya da taşınarak zamanla tüm dünyaya yayılmıştır.

1800’lü yıllardan sonra Amerika'da Esther Howland'ın ilk Sevgililer Günü kartını yollamasından bu yana her ülkede farklı farklı geleneklerle kutlanan ve ticari boyutunun daha çok önem kazandığı bir gün olmuştur. Bir dönem tatil de ilan edilen Sevgililer Günü’ne dair değişik kültürlere göre farklı farklı inanışlar da var. Bu inanışlardan bazıları şöyle:

©     Sevgililer Günü'nde radyo ya da televizyonu açtığınızda ilk duyduğunuz erkek ismi, evleneceğiniz kişinin adı olurmuş.

©    Sevgililer Günü'nde eldiven bulursanız, gerçek aşkınız şu andaki sevgiliniz değilmiş.

©     İngiltere'nin kırsal kesiminde 14 Şubatta tahtadan "aşk kaşıkları" yontulur ve üzerlerine kalpler, anahtarlar, kilitler çizilir. Bu desenlerin
anlamı şudur: "Sen kalbimin kilidini açtın".

©     Bazı ülkelerde genç kadınlar sevgili adaylarından 14 Şubat armağanı olarak birer giyecek alır. Eğer kız bu kıyafeti giyerse anlamı evlenme teklifini kabul etmiş olmasıymış.

©     Kimi ülkelerdeki inanışa göre, Sevgililer Günü'nde bir kadın gökyüzünde bir "ardıç kuşunun" uçtuğunu görürse denizciyle evlenir. Serçe görürse fakir bir adamla evlenir, ama çok mutlu olur. Eğer saka kuşu görürse bir milyonerle evlenir. Güvercin görenin huzurlu bir yuvası olurmuş.

©     Bir başka inanış... Evlenmeyi düşünebileceğiniz 5-6 kişinin ismini aklınızdan geçirin ve elinize bir elma alın. Elmanın sapını çevirmeye başlayın ve bu sırada isimleri söyleyin. Elmanın sapı koptuğunda hangi isim aklınızdan geçiyorsa onunla evlenirsiniz.

©     İtalya’da kadınlar daha gün doğmadan kalkıyor ve pencereden bakmaya başlıyor. Çünkü, dışarıdan geçen ilk erkeğin hayatlarının erkeği olacağına ve 1 yıl içinde evleneceklerine inanıyorlar.

 

Hepimiz farkındayız ki günümüzde 14 Şubat sevgililerin, sevgilerini birbirleriyle paylaşıp mutlu oldukları bir gün olmak yerine daha çok, kalp şeklinde çukulata, hediyelik eşya ya da kart satanları sevindiren, piyasanın canlandığı bir gün haline geldi. Artık insanların daha az sevdiği bir gerçek; ama dünya üstündeki bu sevgisizliğin ilacı Sevgililer Günü’nde hediye alıp lüks yemek yiyerek para harcamak olmamalıdır. Siz siz olun, tüm sevdiklerinize sevginizi her gün gösterin. Onlara zaman ayırın, kendi özel gününüzü yaratın.
Çok sevmeniz dileğiyle...

 

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2013, 13:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER