Londra dışarı çağırıyor!

Oxford Street ve Covent Garden ışıl ışıl!

Londra dışarı çağırıyor!
Diva Uluçay

Bu günlerde Londra sokakları kimseyi evinde oturtmuyor! Sokaklar ışıl ışıl, her yanda bir şenlik havası. Dondurucu soğuğa aldırmaksızın insanlar sokaklara akın ediyor. Buz gibi soğuk ve iç karartırcasına gri olan Londra’da Noel’in habercisi Aralık ayı Londra’lıları avutmayı, güldürmeyi başarıyor.

Hristiyan ülkelerde her yıl 25 Aralık’ta kutlanan Noel için Londra’da da geri sayım başladı. Hatta bazı mekanlar geri sayım sayacıyla Noel’e kaç gün kaldığını gösteriyor. Günümüzde Noel kutlamaları dini amaçlardan çok ticari ve eğlence amaçlı oldu. Öyle ki, Müslüman ülkeler de, İsa’nın doğuşunu kutlamasalar dahi, yılbaşı kutlamaları için Noel’in simgesi haline gelen sokak ışıkları, Noel ağacı ve Noel babayı çok yaygın bir şekilde kullanıyorlar. Yılbaşı gecesi Noel kutlamalarına benzer bir şekilde hindi yeme, yılbaşı ağacı süsleme gibi sembolik aktiviteler Müslüman ülkelerde de yaygınlaşmış durumda.

Oxford Street ve Covent Garden ışıl ışıl!
Dünyada şanı büyük olan Oxford Street’in Noel ışıkları her yıl geleneksel olarak Kasım ayında törenle yakılır. Bu yıl da 5 Kasım günü saat 17.00’de, ışıklar Marks and Spencer’in Marble Arch şubesinin önünde yandı. Bu yılki törene Robbie Williams ve Leona Lewis’in de aralarında bulunduğu birçok ünlü isim katıldı. Bu seneki Oxford Street ışıklarının sponsoru Marmite firması oldu. 5 Kasım’dan beri Noel ışıkları her akşam Oxford Street’i süslüyor. Noel’in yaklaşmasıyla birlikte, Oxford Street’deki şenlik havası gece alışverişçilerini de harekete geçirerek caddedeki dükkanları geç saatlere kadar canlı tutuyor. Yılın bu zamanı büyük mağazalar gece 11’e kadar açık kalıyor. Ünlü Selfridges mağazası Noel zamanı da göz kamaştıranlar arasında. Muhteşem ışıklandırmasıyla oldukça görkemli görünen mağazanın farklı tarzda dekore edilmiş vitrinleri de her zaman olduğu gibi dikkat çekiyor.

Sokak gösterileri, operaları ve tarihi pazar yeriyle her zaman bir şenlik havasında olan Covent Garden semti de Noel ışıklarını 7 Kasım günü saat 18.00’de törenle açtı. Covent Garden Piazza’da gerçekleşen töreni United Visual Artists adındaki sanat organizasyonu üstlendi. Işıkların yanısıra kocaman bir Noel ağacı geleneksel olarak süslendi. Canlı sokak eğlenceleri de her zaman olduğu gibi Covent Garden’ın kalbinde devam ediyor.  

İngiltere’nin dört bir yanındaki Christmas Market’lerde geçmişe yolculuk...
Almanya’ya özgü Christmas Market (Almancası Christkindlmarket) denilen açık pazarlar artık Avrupa’nın hemen hemen her kentinde görülüyor. İlk olarak Almanya’nın Dresden kentinde 1434 yılında başlayan Christmas Market’lerin tipik görtüntüsü yanyana sıralanmış tahtadan kulübelerde satılan geleneksel oyuncaklar veya yiyecek içeceklerdir. Tarçınlı kurabiye, çikolata kaplı meyveler, birçok değişik sosla yiyebileceğiniz pretzeller, burger ve hot doglar bir Christmas Market’te en çok bulabileceğiniz yiyeceklerdir. Sıcak şarap ve Alman birası da Christmas Market’lerin vazgeçilmez içecekleridir. Sıcak şarap dondurucu soğukta içinizi ısıtmak için birebir. Hele de, yine Christmas Market’lerin bir özelliği olan buz pateninden çıkmışsanız, bir kadeh sıcak şarap iyi gelecektir. Yalnız buz pateni yaparken dikkat edin. Daha önceden hiç tecrübeniz yoksa kenarlara tutunarak başlamayı tercih edebilirsiniz, veya maceracı ruhunuza uyup kaymayı deneyin ama aklınızda bulunsun, muhtemelen bir süre sonra kendinizi yerde bulacaksınız!

Yiyecek ve içecek dışında standlarda farklı el yapımı hediyelik eşyalar ve başka yerde bulamayacağınız diğer el işleri de satılıyor. Üşüyenler için yünlü atkı-bere-eldiven satan standlar da mevcut! İngiltere’nin Lincoln şehrinde kurulan Christmas Market, en pahalı Christmas Market ünvanına sahip. En büyük Christmas Marketler ise Bath, Manchester, Birmingham ve Liverpool şehirlerinde kuruluyor. Londra’daki Hyde Park’ta kurulan Winter Wonderland da herhalde adından en çok söz ettiren Noel şenliği. Koskocaman Hyde Park’ın bir bölümünü ışık cümbüşü haline getiren Winter Wonderland’da Christmas Market’in yanısıra çocuklara (ve ayrıca büyüklere de) hitap eden lunapark oyuncakları ve canlı müzik de var.

Londra’daki Christmas Marketler sadece Winter Wonderland ile sınırlı değil. Birçok farklı yerde kurulan daha küçük Christmas Marketler de var. Bunlardan birisi de Thames nehri, Parlamento ve London Eye manzaralı South Bank’ta kurulan Christmas Market. Burası da geceleri bir hayli kalabalık oluyor. Buradaki atmosferi de hissetmeye değer!

Yani Londra’da Noel bir başka! Hayatınızın bir senesi olsun Noel öncesi Londra’ya gelip bu coşkuyu yaşamanızı tavsiye ederim.  

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2012, 00:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER