İŞÇİ PARTİSİ AB’DE KALMA KARARLILIĞINDA

ANA MUHALEFETTEKİ İŞÇİ PARTİSİ'NİN LİDERİ CORBYN: "İŞÇİ PARTİSİ, AB'DE KALMANIN, İNGİLİZ HALKININ ÇIKARINA OLACAĞINA İKNA OLDU"

     İŞÇİ PARTİSİ AB’DE KALMA KARARLILIĞINDA

İngiltere'de ana muhalefetteki İşçi Partisi'nin lideri Jeremy Corbyn, ülkesinin Avrupa Birliği'nden (AB) çıkıp çıkmayacağının belirleneceği referanduma ilişkin olarak, seçmene "Bu haziranda, İngiltere'yi Avrupa'da tutmak için oy verin" çağrısında bulundu.

 

Corbyn, başkentteki Londra Üniversitesinin Senate House binasında, ülkesinin AB'deki geleceğine ilişkin partisinin duruşunu dile getirdiği bir konuşma yaptı.

 

İngiltere'nin AB'de kalması yönünde yürütülen kampanyayı savunan Corbyn, ancak reform yapılmış bir AB için mücadele verilmesi gerektiğini bildirdi.

 

Partisinin, AB'nin İngiltere'de istihdam yarattığı, ülkeye yatırım çektiği, işçilere, tüketicilere ve çevreye koruma sağladığına inandığını söyleyen Corbyn, "İşçi Partisi, AB'de kalmanın, İngiliz halkının çıkarına olacağına ikna oldu." dedi.

 

Küresel bir toplum olarak Avrupa kıtasının gelecek yüzyılda büyük zorluklarla karşılaşılacağını vurgulayan Corbyn, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

"İklim değişikliğiyle nasıl mücadele edeceğiz? Küresel şirketlerin kendilerine fazla güvenmesiyle nasıl baş edeceğiz, (bu şirketlerin) adil vergi ödediklerinden nasıl emin olacağız? Siber mücadele ve terörle nasıl baş edilecek? Küreselleşme çağında işlerin korunduğundan ve adil ticaret yapıldığından nasıl emin olunacak? Dünya genelindeki büyük sığınmacı hareketliliğinin sebeplerine nasıl değinilecek? Bu zorluklarla yüzleşmede, AB vasıtasıyla kolektif uluslararası eylemin, hayati önem taşıyan bir etken olacağı net. Bu zorluklarla hep beraber yüzleşir, komşularımızla işbirliği yaparsak, İngiltere çok daha güçlü olacaktır." diye konuştu.

 

Yıllardır AB'nin aldığı birçok kararı eleştirdiğini ve eksik yönlerini dile getirmeye devam edeceğini belirten Corbyn, "Avrupa'nın değişmeye ihtiyacı var. Ancak bu değişim sadece AB'deki müttefiklerimizle çalışarak gerçekleşir. Eleştirel olmak ve birliğin üyesi olarak kalmaya ikna olmak tamamıyla mümkün." ifadesini kullandı.

 

Ülkesinin AB'ye üyeliğinin, izin hakları başta olmak üzere, çalışan kesimin iş ortamındaki sağlık ve güvenliğini de garanti altına aldığına işaret eden Corbyn, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

"AB'de olmak İngiltere'nin, sahillerden hava kalitesine kadar, tüm çevresel standartlarını yükseltti. Tüketicisini kazıklanmaktan korudu. Yani benim duruşum, 'Avrupa'da kalmak ve reform yapmak'. Çok sayıda kişi bu referandumda hala ne yönde oy kullanacağını tartıyor. Özellikle genç nüfus başta olmak üzere, herkese çağrım: Oy vermek için kayıt yaptırın ve bu haziranda İngiltere'yi Avrupa'da tutmak için oy verin. Bu sizin geleceğinize ilişkin bir karar. Dünya ile iletişime geçmeden, daha iyi bir dünya inşa edemez, değişimi getiremezsiniz."

 

İngiltere'de AB referandumu 23 Haziran'da yapılacak ve halka "İngiltere AB üyesi olarak kalmalı mı yoksa AB'den ayrılmalı mı?" sorusu yöneltilecek.

 

 

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2016, 20:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER