BORİS JOHNSON ADAY DEĞİL

Muhafazakar Parti'nin genel başkanlığı ve başbakanlık için İçişleri Bakanı May en güçlü aday gösteriliyor...

  BORİS JOHNSON ADAY DEĞİL

Eski Londra Belediye Başkanı Boris Johnson, Birleşik Krallık'ta geçen hafta yapılan AB referandumundan "Brexit" kararının çıkmasının ardından boşalacak başbakanlık koltuğu için aday olmayacağını açıkladı.

 

AB referandumunda ülkenin birlikten ayrılması için yürütülen kampanyanın liderliğini yapan Johnson, başbakanlık için en güçlü aday olarak gösteriliyordu. Johnson, adaylık için sürenin dolmasına dakikalar kala düzenlediği basın toplantısıyla, aday olmayacağını ilan etti. Johnson, Birleşik Krallık'ın AB'den çıkma sürecini yürütecek yeni yönetime destek vereceğini söyledi.

 

Johnson'ın kararı, referandum sürecinde Brexit için birlikte kampanya yürüttüğü Adalet Bakanı Michael Gove'un sabah adaylığını ilan etmesinin ardından geldi.

 

Gove, adaylığını duyurduğu mesajda, Johnson'a destek vermeyi planladığını ancak Johnson'ın "görev için gereken liderlik vasfından yoksun" olduğunu gördüğü için aday olmaya karar verdiğini söylemişti.

 

Türk kökeniyle de bilinen 52 yaşındaki Johnson, Osmanlı döneminde Damat Ferit Paşa hükümetinde bakanlık yapmış Ali Kemal Bey'in torunun oğlu. Johnson, 2008-2016 yıllarında başkent Londra'nın belediye başkanlığını yaptı.

 

AB referandumunda ülkenin birlik içinde kalması için kampanya yürüten Başbakan David Cameron'ın referandumun ardından yaptığı açıklamada görevi bırakacağını ilan etmesinin ardından, iktidardaki Muhafazakar Parti'nin liderliği ve başbakanlık için yarış başlamıştı.

 

Referandum sürecinde Cameron'ın yanında yer alan İçişleri Bakanı Theresa May ve karşısında yer alan Adalet Bakanı Gove bugün adaylıklarını ilan etti. Eski Savunma Bakanı Liam Fox, Enerji Bakanı Yardımcısı Andrea Leadsom ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yardımcısı Stephen Crabb de adaylar arasında.

 

Muhafazakar Parti'nin genel başkanlığı ve başbakanlık için İçişleri Bakanı May en güçlü aday gösteriliyor.

 

İki milletvekilinin desteğini alan her milletvekilinin adaylığını koyabileceği Muhafazakar Parti liderliği yarışında 5 aday yer alacak. Bu adaylar, İngiliz parlamentosunun alt kanadı Avam Kamarası'ndaki 331 Muhafazakar Partili milletvekilinin oyları Salı günü 2’ye indirilecek. Aday sayısı 2'ye indirilene dek oylama birkaç gün arayla yenilenecek. Son aşamada ise bu 2 aday, parti üyelerinin oy kullanacağı bir seçimde yarışacak.

 

İngiltere'de 23 Haziran Perşembe günü yapılan referandumda halkın yüzde 52'si "AB'den çıkılması" yönünde oy kullanmıştı.

 

 

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2016, 15:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER