BAŞBAKAN ERHÜRMAN LONDRA'DA KIBRIS TÜRK DERNEK BAŞKANLARIYLA BİR ARAYA GELDİ

Başbakan Erhürman, hükümet olarak İngiltere'deki Kıbrıslı Türklerin tek çatı altında festival düzenlemesini istedi, bu yönde adım atılması halinde festivale destek vereceklerini söyledi

BAŞBAKAN ERHÜRMAN LONDRA'DA KIBRIS TÜRK DERNEK BAŞKANLARIYLA BİR ARAYA GELDİ

BAŞBAKAN ERHÜRMAN LONDRA'DA KIBRIS TÜRK DERNEK BAŞKANLARIYLA BİR ARAYA GELDİ

Başbakan Tufan Erhürman, Londra’da faaliyet gösteren Kıbrıs Türk Dernek Başkanları ile bir araya geldi.

Başbakan Erhürman, sorunları ancak ve ancak birlikte hareket ederek, el birliğiyle çözebileceklerini belirterek, bu konuda Londra'da faaliyet gösteren derneklere büyük bir görev düştüğünü söyledi ve tüm derneklere, İngiltere'deki Kıbrıslı Türkleri ve gençleri eğitim başta olmak üzere her alanda bir araya getirmek için birlikte hareket etmeye çağırdı.

Erhürman, birlik ve beraberlik olmadan toplum olunamayacağına işaret ederek, Kıbrıslı Türklerin tek başına, kişisel değil toplum olarak başarı yaratması gerektiğini, toplumun bölünmesini değil birleşmesini istediğini söyledi.

Başbakan Erhürman, hükümet olarak İngiltere'deki Kıbrıslı Türklerin tek çatı altında festival düzenlemesini istedi, bu yönde adım atılması halinde festivale destek vereceklerini söyledi.

Toplantıda dernek başkanları, taleplerini, sorunlarını, sıkıntılarını ve çözüm önerilerini anlattı, İngiltere'nin Brexit konusunda Kıbrıs Türk tarafının adım atması, eğitime önem vermesi gerektiği gibi konuları gündeme getirdi.

Dernek başkanları, devletten buradaki gençlere ve gelecek nesillere sahip çıkmasını, eğitim alanına daha fazla önem verilmesini istedi, ülkeden İngiltere'ye Türk okullarına gelen öğretmenlerin görev sürelerinin uzatılmasını istedi, eğitimin buradaki gençliği kurtaracağını vurguladı.

Dernek başkanları, İngiltere'deki Kıbrıslı Türklerin ve gençlerin Kimliklerini, dillerini, kültürlerini koruması için de eğitime önem verilmesi gerektiğini kaydetti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER