Başbakan İrsen Küçük, Türkiye’den KKTC’ye su projesinin maliyetinin, KKTC bütçesinin yüzde 35’ine denk geldiğini belirterek, dev bir projenin gerçekleştiğini söyledi.

Başbakan Küçük, Türkiye’den KKTC’ye suyla birlikte 200 megawatt elektrik de gelmesi için çalışma başladığını kaydederek, güçlenecek ekonomisiyle Kıbrıs Türk halkının müzakere masasındaki elinin de güçleneceğini vurguladı.

“TEŞEKKÜRE GELDİK”

Anamur’daki törende konuşan Başbakan İrsen Küçük, 500’ü aşkın kişiyle bugün Anamur ve Anavatan halkına, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a ve ekibine teşekküre geldiklerini söyledi.

“Asrın Projesi”nin boşuna söylenmediğini kaydederek, dev projenin 1 milyar 117 milyon TL olduğunu, 811 milyonunun suyun ihale bedeli; geriye kalan 300 milyonun da KKTC içindeki dağıtım ağı için olduğunu anlattı.

“KKTC BÜTÇESİNİN YÜZDE 35’İ”

KKTC bütçesinin 3 milyar TL civarında olduğunu kaydederek, projenin bedelinin bütçenin yüzde 35’ine denk geldiğine işaret eden Başbakan İrsen Küçük, projenin ekonomik büyüklüğüne dikkat çekti.

Üniversiteden mezun olduktan sonra ilk görev aldığı yerin Devlet Su İşleri (DSİ) olduğunu kaydeden Küçük, vatan mücadelesi için Erenköy’e gözünü kırpmadan gidenlerden biri olduğunu; 2 yıldan sonra Türkiye’ye dönüp Ziraat Fakültesi’nden mezun olduğunu anlattı.

İLK GÖREV YERİ... DSİ KAYSERİ

Başbakan İrsen Küçük, DSİ 12. bölge Kayseri’de göreve başladığında, üç barajın işletmesinde bulunduğunu kaydederek, Kıbrıs’a döndükten sonra 1976’da parlamentoya girdiğini ve Tarım Bakanı olarak da DSİ ile ilişkilerini hiç koparmadığını söyledi.

Tarım Bakanlığı döneminde yaptığı derivasyon projesi gibi çalışmalara değinen Küçük, “Şimdi de dev projeyi gerçekleştiriyoruz. Burada DSİ ekipleri, büyükelçilik, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’yla birlikte KKTC’ye en iyi hizmeti vermek için uğraşlarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Kuzey Kıbrıs Türk halkının yalnız olmadığını, olmayacağını, bir kez daha en yetkili ağızdan işitmekten mutlu olduklarını kaydeden Başbakan İrsen Küçük, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’a, bu yöndeki sözleri için teşekkür etti.

200 MEGAWATT ELEKTRİK

2 hafta önce Ankara’da yaptıkları üçlü toplantıda Kıbrıs için öngörülen büyük yatırımların kararlarını aldıklarını ifade eden Başbakan Küçük, su projesiyle birlikte 200 megawattlık elektriğin de KKTC’ye gitmesi için çalışmaların sürdüğünü belirtti.

Ankara’yla uyumlu çalıştıklarını ifade eden Küçük, projelere destek aldıklarını anlattı.

MÜZAKERELERDE ELİMİZ DAHA GÜÇLÜ OLACAK

Başbakan Küçük, Kıbrıs müzakerelerinde güçlü ekonomiye sahip olanların daha baskın çıkacağını belirterek, Rum tarafının bugüne dek Kıbrıs Türkü’nün haklarına olumlu bakmadığını ancak Kıbrıs Türk halkının elinin, yatırımlarla güçlenecek ekonomiyle görüşme masasında da güçleneceğini vurguladı.

Küçük, bu yatırımlarla, KKTC’nin coşacağını, ilerleyeceğini ve kalkınacağını belirterek, dev projenin hayırlı olmasını diledi.

FİRMALARLA SÖZLEŞME

Konuşmaların ardından ilgili firmalarla 3 tesisin açılış tarihinin 7 Mart 2014 saat 12.59 olarak belirlendiği sözleşmeler imzalandı.

Girne-Karşıyaka’da Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu’nun ve diğer bakanlarla Başbakan İrsen Küçük’ün eşi Gülin Küçük’ün bulunduğu tören alanına da canlı bağlantı kuruldu.

İki tören alanında bulunan yetkililer, eş zamanlı olarak “Bismillah ya Allah hayırlı olsun” sözleriyle butona basarak 3 tesisin temelini attı ve Anamur’da denize ilk boru indirildi.