Koronavirüsü bir dakika içinde tespit eden nefes testi geliştirildi

Koronavirüsü bir dakika içinde tespit eden nefes testi geliştirildi

Daily Mail gazetesine göre bilim insanları, koronavirüsü astım ve grip gibi diğer solunum yolu hastalıklarından hızlı bir şekilde ayırt etmek için testlerde ‘nefes imzaları’ kullandıklarını açıkladı. İngiliz bilim adamları, yeni tip Koronavirüs'ün tespit edilmesi için burun veya genizden sürüntü çubuklarıyla örnek alınarak yapılan ağrılı yöntem yerine bir dakika içinde sonuç veren bir nefes testi geliştirdi. Daily Mail gazetesine göre bilim insanları, Koronavirüs'ü astım ve grip gibi diğer solunum yolu hastalıklarından hızlı bir şekilde ayırt etmek için testlerde ‘nefes imzaları’ kullandıklarını açıkladı. Söz konusu test, Koronavirüsü kişilerin nefesinde daha fazla hale gelen ancak diğer solunum sorunlarına sahip olanlarda bulunmayan farklı kimyasal bileşikleri veya 'biyobelirteçleri' tanımlıyor.

Araştırmacılar, 31’i Koronavirüs hastası 98 hasta üzerinde yeni bir çalışma yürüttü. Araştırmaya katılan Koronavirüslü olanlar dışındaki diğer hastaların astım, kronik obstrüktif akciğer hastalığı, bakteriyel pnömoni veya kalp rahatsızlığı vardı. Ekip, Koronavirüs hastalarının nefesinde etanal ve oktanalin yanı sıra ketonlar (aseton ve butanon) gibi bileşiklerde önemli artışlar tespit etti. banner134 Araştırmacılar söz konusu kimyasal farklılıkların Koronavirüs hastalarını diğer solunum yolu rahatsızlığı bulunanlardan ayırdığına dikkat çektiler.

Ekip, söz konusu nefes testi sayesinde Koronavirüs teşhisi konan hastalar ile diğerlerini yüzde 80 doğrulukla ayırmayı başardı. Çalışmada yer alan Loughborough Üniversitesi Kimya Bölümü’nden Paul Thomas, ekibin elde ettiği bulguların cesaret verici olduğunu ancak testi geliştirmek için daha fazla veriye ihtiyaç olduğunu söyledi. Thomas, testin yüzde 100 güvenilir olduğu kanıtlanırsa Koronavirüsün hızlı bir şekilde tanımlanması ve ekonominin yeniden başlatılmasında önemli bir rol oynayacağını vurguladı. Araştırmacılar, söz konusu yeniliğin şirketler, havalimanları ve diğer ulaşım sektörlerinde çok sayıda insanın hızlı bir şekilde taranması için kullanılabileceğini bildirdiler.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER