Yeşilırmak’ta tarladan çilek toplama keyfi...

Kuzey Kıbrıs’ın en batı ucunda yer alan, Yeşilırmak köyü, pek çok özelliği ve başka hiçbir yerde göremeyeceğiniz kendine özgü güzellikleri ile ayrıcalıklı bir yerleşim yeridir. Yeşilırmak’ta yaşamak hakikaten büyük bir ayrıcalık ve keyiftir.

  Yeşilırmak’ta tarladan  çilek toplama keyfi...

Hasan KARLITAŞ

Yeşilırmak denildiği zaman ilk akla gelen ürün, adına festival de düzenlenen çilek’tir. Bunun yanında köyde yatiştirilen birçok ürün bulunmaktadır. En başta gelenleri şu şekilde sıralamak mümkün ; zeytin, harup, kolakas, muz, narenciye, incir, yenidünya, erik, şeftali ve üzüm. Bu listeden de anlaşılacağı gibi, Yeşilırmak’ta yetiştirilmeyen ürün hemen hemen  yok gibidir. Köyün konumu yanında, son derece verimli topraklar ve kaliteli su kaynakaları buna olanak sağlar. Köylü alın terini akıtarak, tarıma elverişli topraklarda sabahın erken saatinden geç saatlere kadar çalışkanlığı ile sürekli olarak üretim yapar. Denizin mavi rengi,  köyün yeşili ile birleşince seyrine doyum olmaz bir manzara ziyaretçileri karşılar.

Özellikle yılın, mart, nisan ve mayıs dönemlerinde, köy girişinde yer alan çok sayıdaki çilek tarlası, ziyaretçilerine tarladan çilek toplama olanağını verir. Bu benzersiz keyfi, yaşamak isteyenler, özellikle haftasonlarında köye akın akın ziyaretler düzenleyerek, köye ciddi bir hareketlilik ve ekonomik katkı sağlıyorlar...

Yeşilırmak’ta  turizm

Yeşilırmak köyü, alternatif turizm gelişimi için oldukça zengin bir potansiyele sahip. Turizm’in yükselen  trendi olan, çevre dostu turizm, özel ilgi turizmi ve kültür turizmi için Yeşilırmak, adeta biçilmiş kaftan. Yeşilırmak’ın Trodos Dağlarına uzanan eteklerinde, özellikle dağların karla örtülü olduğu zamanlarda,  Kıbrıs’ın meşhur yaban keçisi (Muflon) köye yakın yerlerde sürüler halinde dolaşıyor. Yeşilırmak Taşı (Petra tou Limnidi)  ve bilinen tek Pers eseri olan 2500 yıllık tarihi Vuni Sarayı, Guiness Dünya Rekorlar kitabına giren verigo üzüm asması, yanında doğadaki çiçekler, orkideler, anıtsal nitelikli zeytin ağaçları yörenin güzelliğine güzellik katıyor.  Yeşilırmak kıyı şeridindeki plajlar,  restoranlar ve piknik alanları ziyaretçilerine birbirinden lezzetli seçenekler sunuyor. Yaklaşık kırk dönüm alan  üzerine kurulan, Organik Çiftlik köyün cazibesini ve değerine artıran bir diğer özel mekan

Dillirga köyleri içerisinde apayrı bir öneme sahip  Yeşilırmak köyü, doğa ve deniz manzaraları yanında, kaliteli suyu, verimli toprakları, dağı, denizi, yeşili ile öne çıkıyor. Köy, bozulmamış dokusu, yerel restoran ve butik otel yatırımları  ile alternatif bir turizm kasabası olmaya aday. Lefke’nin cittaslow( sakin şehir) olması, iyi bir planlama ile Yeşilırmak köyünü de olumlu etkileyecektir. Keşfedin !

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2016, 10:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER