UBP 20. OLAĞAN KURULTAYI’NIN 2. TURU YARIN

Başkanlık yarışı Özgürgün ve Tatar arasında olacak

     UBP 20. OLAĞAN KURULTAYI’NIN 2. TURU YARIN

UBP ÜYELERİ 2. TURA KALAN GENEL BAŞKAN ADAYLARI ÖZGÜRGÜN VE TATAR İÇİN 08.00-18.00 SAATLERİ ARASINDA OY KULLANABİLECEK

DİVAN BAŞKANI EDİP, DİVANA YAPILAN ELEŞTİRİLER KONUSUNDA GENEL BAŞKAN ADAYLARINA AVUKATLARI ARACILIĞIYLA YAZILI YANIT VERDİKLERİNİ AÇIKLADI

GENEL BAŞKANLIK SEÇİM SONUCUNUN YARIN GECE SAAT 21.00’DE; PARTİ MECLİSİ SONUÇLARININ İSE PAZAR GÜNÜ AKŞAMÜSTÜ AÇIKLANMASI HEDEFLENİYOR

 

Ulusal Birlik Partisi’nin (UBP) 20. Olağan Kurultayı’nın ikinci turu yarın yapılıyor. Yarınki toplantıda UBP üyeleri genel başkanlık için ikinci turda yarışmaya hak kazanan Hüseyin Özgürgün ile Ersin Tatar arasında tercih yapacak.

Lefkoşa Atatürk Spor Salonu’nda yarın saat 08.00’de başlayacak oy verme işlemi 10 saat sürecek ve sandıklar saat 18.00'de kapanacak.

9 bin 224 üyenin bulunduğu kurultayda oy verme işleminin tamamlanmasıyla ilk önce genel başkanlık için kullanılan oylar sayılacak, ardından sayımı geçen haftadan yarına ertelenen UBP Parti Meclisi üyeliği oylarına geçilecek.

31 Ekim Cumartesi ve 1 Kasım Pazar günü yapılan UBP 20. Olağan Kurultayı’nda genel başkanlık için 7; 70 üyeli parti meclisi için ise 170 aday yarışmıştı.

6 bin 135 üyenin oy kullandığı pazar günkü kurultayda, Hüseyin Özgürgün 2 bin 722, Ersin Tatar ise bin 437 oy alarak ikinci tura kalmıştı.

Diğer adaylardan Nazım Çavuşoğlu 382, Zorlu Töre 324, Ünal Üstel 708, Ersan Saner 497, Oğuz Ceyda 42 oy alırken 23 oy ise geçersiz sayılmıştı.

5 ADAY TATAR’I DESTEKLEYECEK

UBP kurultayında parti meclisi seçimi için kullanılan oyların sayılmayarak yarına ertelenmesi eleştirilere neden olmuş; Oğuz Ceyda dışındaki 5 aday da yarınki ikinci turda Ersin Tatar’ı destekleyeceklerini açıklamıştı. Ceyda ise hiçbir adaya destek vermeyeceğini duyurdu.

Kurultayın Divan Başkanı, Beyarmudu Belediye Başkanı İlker Edip, oy sayımına ara vermelerinin tüzük gereği divanın yetkisinde olduğunu ve bu kararı oy birliğiyle aldıklarını açıklarken, parti meclisi için kullanılan oyların UBP Genel Sekreterlik odasında kilit altında bulunduğunu da söylemişti.

EDİP: “BAŞKANLIK SONUCU SAAT 21.00’DE, PM PAZAR AKŞAMÜSTÜ”

Bu sabah TAK muhabirinin sorularını yanıtlayan UBP Kurultayı Divan Başkanı İlker Edip, yarın 08.00-18.00 arasındaki oy verme işleminin ardından önce genel başkanlık için oy sayımı yapılacağını ve sonucun saat 21.00’e kadar açıklanmasının hedeflendiğini söyledi.

Edip, başkanlığın ardından da parti meclisi oylarının sayımına geçileceğini kaydetti.

Edip, parti meclisi seçim pusulalarının önce optik okuyucuyla okunacağını ancak optik okuyucunun okuyamayacağı pusulaların da elde sayılacağını; dolayısıyla parti meclisi seçiminin sonuçlarının pazar günü öğleden sonra açıklanabileceğini tahmin ettiklerini anlattı.

“ADAYLARA AVUKATLARI ARACILIĞIYLA YAZILI YANIT İLETTİK”

Kurultay divanına yönelik suçlamalara işaret eden ve bunları kabul etmediklerini de belirten İlker Edip, dün divan olarak iki genel başkan adayına avukatları aracılığıyla yazılı yanıt ilettiklerini açıkladı.

İlker Edip, “parti meclisi oyları bir saatte sayılabilirdi” şeklindeki söylemlere işaret ederek “Bu mümkün değildi. Her ilçede 6 bin oy var. Kendileri de biliyor ki bu mümkün değildi. Bunu, divanın başarısını gölgelemek için söylüyorlar” dedi.

Yarın oy verme işleminin tamamlanmasının ardından başkanlık için oy sayımının en geç saat 21.00’de tamamlanarak kazananın açıklanacağını söyleyen Edip, ardından parti meclisi oylarının sayımına geçileceğini; gerekli tertibatı aldıklarını, 70-80 kişinin görev yapacağını ve hedeflerinin pazar gün öğleye veya akşamüstüne kadar sonucu açıklamak olduğunu anlattı.

“SAĞLIKLI, DEMORKATİK SEÇİM OLMASI İÇİN UZUN SÜRELİ SAYIM OLACAK”

Edip, 30 bin civarında oy pusulası olacağını, bunların ilçelere göre dağılımı, kadın ve gençlik kolları ayrımları olacağına dikkat çekerek, “Sağlıklı, demokratik bir sayım yapabilmek adına uzun süreli bir sayım olacak. Optik okuyucu pusulaların yüzde 10-15’ini ancak okur. Geriye kalan pusulaları iptal etmek haksızlık olurdu, o yüzden elde sayılacak” diye konuştu.

 

 

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2015, 10:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER