TATAR: “FEDERAL BİR ÇÖZÜM BULUNMASI MÜMKÜN OLMAKTAN ÇIKMIŞTIR”

TATAR: “FEDERAL BİR ÇÖZÜM BULUNMASI MÜMKÜN OLMAKTAN ÇIKMIŞTIR”

TATAR: “HÜKÜMET, TÜRKİYE İLE İSTİŞARE VE İŞBİRLİĞİ İÇİNDE" RUM TARAFININ STATÜKOYU KIBRIS TÜRKÜ’NÜN ALEYHİNE KULLANMASINA DUR DEMEK KARARLILIĞINDADIR”

“BUNUN İÇİN ULUSLARARASI KONJONKTÜR VE YAŞANAN GELİŞMELERLE UYUMLU BİR ŞEKİLDE PROAKTİF BİR POLİTİKA İZLEYECEĞİZ”

Başbakan Ersin Tatar, Hükümetin, Türkiye ile istişare ve işbirliği içinde, Rum tarafının statükoyu Kıbrıs Türkü’nün aleyhine kullanmasına “dur deme kararlılığında olduğunu vurguladı. Tatar, “bunun için de, uluslararası konjonktür ve yaşanan gelişmelerle uyumlu bir şekilde proaktif bir politika izleyeceğiz” dedi.
Başbakan Tatar, Maraş’ın Kıbrıs Türk idaresinde açılması için ilk etapta bir envanter çalışması gerçekleştirileceğini, hükümetin bu yönde bir karar aldığını belirterek, “Maraş açılırken mutlaka Vakıf malları ile eski sahiplerinin hak ve menfaatleri de göz önünde bulundurulacaktır” dedi.
Başbakan Tatar, yazılı açıklamasında şunları kaydetti:
“Programımızda da ifade edildiği üzere Hükümet olarak temel hedefimiz Kıbrıs konusunda halkımızın meşru hak ve çıkarlarını korumaktır.
Hükümetimiz, Anavatan Türkiye ile istişare ve işbirliği içinde Rum tarafının statükoyu Kıbrıs Türkü’nün aleyhine kullanmasına dur demek kararlılığındadır.
Bunun için de uluslararası konjonktür ve yaşanan gelişmelerle uyumlu bir şekilde proaktif bir politika izleyeceğiz.
“FEDERAL BİR ÇÖZÜM BULUNMASI MÜMKÜN OLMAKTAN ÇIKMIŞTIR”
Gerçekler ortadadır. Rum tarafının açıklamaları, istemleri ve izlediği politika yüzünden Kıbrıs konusuna federal bir çözüm bulunması mümkün olmaktan çıkmıştır.
Bu durumu değerlendiren hükümetimiz bir yandan Avrupa Birliği çatısı altında iki ayrı devletli çözümü gündeme taşırken diğer yandan da Maraş konusunda bir açılım yapmayı uygun görerek harekete geçmiştir.
Maraş’ın Kıbrıs Türk idaresinde açılması için ilk etapta bir envanter çalışması gerçekleştirilecektir. Bu arada, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Meclisi, Sayın Cumhurbaşkanı ve siyasal partilerimiz konu ile ilgili olarak bilgilendirilecektir. Maraş’ın açılması gündeme geldiğinde is mutlaka vakıf malları ile eski sahiplerinin hak ve menfaatleri de göz önünde bulundurulacaktır.”
“GEREKSİZ TARTIŞMALAR YARATMANIN ANLAMI YOKTUR”
Daha yolun başında olduklarını dile getiren Başbakan Tatar, “Halkımızın çıkarları için çalışan bir hükümet söz konusudur ve hepimizin amacı bu olduğuna göre, spekülasyonlara başvurmanın, gereksiz tartışmalar yaratmanın bir anlamı ve yararı yoktur” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER