Rum uzmanlar: Pandemide ikinci dalgadayız

Rum uzmanlar: Pandemide ikinci dalgadayız

Hastanede tedavi gören yeni tip koronavirüs hastası sayısının süratle arttığı ve pandeminin sağlık sistemini tehdit etmekte olduğu Güney Kıbrıs’ın “tehlike bölgesi olduğu” haber verildi.

 “Pandemide ikinci dalgadayız” diyen Rum uzmanlar önümüzdeki günlerde de vaka sayısının üç haneli rakamlarda olmaya devam edeceğine, bir miktarı ciddi semptomlar gösterdiği için yataklı tedavi gerekeceğine vurgu yaptı. Profesör Konstantinos Tsutis, “bu, gripten çok daha kolay bulaşan bir virüs ve semptom geliştirenlerde hastalık süresi haftalar alabiliyor, bireylerin yüzde 20’sinde semptomlar uzun süreli olabiliyor” dedi.

Her 100 bin kişide 150 vaka saptanan bölgelerin tehlikeli diye nitelendirildiğine işaret eden gazete Güney Kıbrıs’ta her 100 bin kişide saptanan vaka sayısının halen 200’e ulaştığını, haftalık 60 yaş üstü pozitif oranının yüzde 3’ü aşan bir devletin endişelendiğini ancak Güney Kıbrıs’ta bu oranın yüzde 3,6’yı aştığına dikkat çekti.

Habere göre Rum uzmanlar dünkü basın toplantısında “sorun büyük ve ciddi. Durumda kötüleşme olursa kullanmak üzere rezerv tuttuğumuz önlemler var” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER