Mağusa’da iki toplumlu Deniz Panayırı yapıldı

Mağusa’da Barış Rüzgarları esti…

  Mağusa’da iki toplumlu Deniz Panayırı yapıldı

Gazimağusa’da iki toplumlu Deniz Panayırı (Kataklismos) bugün yapıldı.

 

“Mağusa İnisiyatifi” ile Güney Kıbrıs’ta faaliyet gösteren “Mağusa Şehrimiz”in düzenlediği panayır çerçevesinde sabah saatlerinde Ay İkserinos Kilisesi’nde ayin, Buğday Camii’nde de sema gösterisi yapıldı.

Ay İkserinos Kilisesi’nde 07.30-10.00  saatleri arasında gerçekleşen ayine 70 kadar Rum katıldı. Ayinin ardından saat 11.00’de Buğday Camii’nde Çağdaş Halk Dansları Derneği’nin sema gösterisi yer aldı.

 

Rumların da ilgi gösterdiği sema gösterisinde Mevlevi öğretisinden yarım saatlik sema ritüeli örnekleri sunuldu.

 

Çağdaş Halk Dansları Derneği Başkanı Tanju Hastunç da, gösteri öncesinde Mevlevi öğretisi ve sema gösterisi hakkında bilgi verdi.

 

Panayır etkinlikleri öğleden sonra saat 14.30’dan itibaren Palm Beach sahiline taşındı. Açılış konuşmalarının ardından plaj voleybolu, kano yarışması, Simologrus Orkestrası’nın konseri, Polla Hadjidemetriou’nun şiir dinletisi, Kemal Deleki’nin mani atışması (çatista) ve Emir Gül’ün bağlamayla Türkçe ve Yunanca şarkıları; iki toplumlu dans gösterisi ve Costas Demetriou, Nicos Afxentiou&Dakis’in konseri yer alacak.

Deniz Panayırı’nın akşam bölümü etkinlikleri ise, saat 18.30’dan itibaren Mağusa Suriçi’nde, Bandabuliya ve Namık Kemal Meydanı’nda yer aldı.

 

Panayır, Maraşlı Rum kadın yazar tarihçi Annan Marangou rehberliğinde Suriçi’ndeki tarihi yürüyüşün ardından saat 19.30’da Bandabuliya’da, DAÜ Sanat ve Tasarım Merkezi’nin poster, görüntü sanatları sergisi ve ardından Kıbrıs Havaları Derneği’nin konseriyle tamamlandı.

 

Palm Beach’te gerçekleşen İki toplumlu Deniz Panayırı etkinliğine İçişleri Bakanı Teberrüken Uluçay’da katıldı. Uluçay, Mağusa İnsiyatifi Sözcülerinden Okan Dağlı ile sohbet ederek etkinlikler hakkında bilgi aldı.

 

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2014, 21:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER