KIZILYÜREK AKEL’İN AP ADAYI

KIZILYÜREK AKEL’İN AP ADAYI

KIZILYÜREK: “ELİMDEN GELDİĞİNCE KIBRIS TÜRK TOPLUMUNU ULUSLARARASI KURUMLARDA GÖRÜNÜR KILMAK İÇİN UĞRAŞACAĞIM”


Kıbrıslı Türk tarih profesörü, akademisyen ve araştırmacı-yazar Niyazi Kızılyürek, Avrupa Parlamentosu (AP) Milletvekili adayı gösterildi.
AKEL Merkez Komitesi, AP seçimlerine katılacak adaylarını dün resmen açıkladı.
Kızılyürek’in, Yorgos K. Yorgos, Hrisantos Yeorgiu, Yorgos Kukumas, Marina Nikolau ve Neoklis Silikotis’le birlikte AKEL’in adayları arasında yer aldığı, Rum basınında da yayımlandı. 
Öte yandan Niyazi Kızılyürek’in ofisinden yapılan açıklamada, AKEL’in seçimlerde ilk kez bir Kıbrıslı Türkü aday gösterdiği belirtildi.
Avrupa Parlamentosu seçimleri 26 Mayıs’ta yapılacak. 26 Mayıs’taki seçimlerde Kıbrıs Cumhuriyeti kimliğine sahip yaklaşık 77 bin Kıbrıslı Türk’ün de oy kullanabileceği, ayrıca bu rakama ilave yaklaşık 23 bin Kıbrıslı Türk’ün de 2 Nisan’a kadar güneydeki seçim ofislerine başvurarak, oy verme hakkı kazanabileceği bildirildi.
Kızılyürek, adaylığının ardından yaptığı açıklamada, AKEL’in önerisini kabul ettiğini ifade etti ve “Seçmenlere şunu söylemek istiyorum: Federal Kıbrıs ve Federal Avrupa için mücadele edeceğim” dedi.
Kızılyürek, elinden geldiğince Kıbrıs Türk toplumunu uluslararası kurumlarda görünür kılmak için uğraşacağını vurguladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER