Kıbrıs’ta portakal zamanı

Akdeniz iklim özelliklerinden dolayı, Kıbrıs’ta yetiştirilen portakalın tadı benzersizdir. Ağırlıklı olarak, Güzelyurt - Lefke Bölgesinde bulunan narenciye bahçeleri, mart ve nisan aylarındaki görüntüleri ve narenciye çiçekleri ile adeta gelin gibi süsleniyor.

Kıbrıs’ta portakal zamanı

 Güzelyurt ve Lefke Bölgesinde yetiştirilen başlıca türler şunlardır ; Yafa Portakalı, Valencia, Grapefruit, Şeker Portakalı, Washington, Limon, turunç ve  farklı mandalin türleri. Bölgede 50 bin dönüm dolaylarında narenciye bahçesi olduğu düşünülüyor.

Güzelyurt’ta her yıl Haziran ayında, Portakal festivali, Lefke’de ise Nisan ayının ilk haftasında,  ‘Lefke Yafa Şöleni’ ilgili Belediyeler ve Sivil Toplum Örgütleri işbirliğinde düzenleniyor.

Kıbrıs Portakalı ve özellikle de  Lefke Yafa Portakalı, dünyaca bilinen bir kaliteye sahiptir. Lefke Yafa Portakalı, Kıbrıs’ın en lezzetli portakalı olarak kabul ediliyor. Bunun sebebi, üreticiler tarafından, bölgenin dağ ve deniz arasındaki konumu, bölgesel iklim şartları, mineralli toprak özellikleri, su kalitesi  ve leymon üzerine aşı yapılması olarak açıklanıyor.

1935 senesinde Süleyman Nasip Lefke hakkında şöyle yazar ;

     Karadağ’ın eteğine uzanmış,

     Akdeniz’in kucağına yaslanmış

     Cennetten bir köşedir,

     Şirin güzel Lefke.    

     Portakallar, mandalinler,

     İnsana hayat veren,

     Hep onlar.

 

 

                  

 
Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2016, 16:26
YORUM EKLE
YORUMLAR
Haci demir
Haci demir - 2 yıl Önce

Portakal icin işci var

SIRADAKİ HABER