GÖNYELİ’YE MODERN KÖPRÜ

BENLİ: “GÖNYELİ’DE BELEDİYE BULVARI’NIN GİRİŞİNE İNŞA EDİLEN MODERN KÖPRÜ, HEM SU TAŞKINLARINI ÖNLEYECEK HEM DE MİMARI TARZ OLARAK KENTE YAKIŞIR BİR BAŞLANGIÇ NOKTASI OLUŞTURACAK”

     GÖNYELİ’YE MODERN KÖPRÜ

Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Yalçın Benli, asfalt ve altyapı çalışmalarını tamamladıkları kentte şimdi yer üstü ve cadde düzenlemelerine yoğunlaştıklarını söyledi.

Benli, “Engelsiz Kent Gönyeli hedefiyle yürüttüğümüz projelerde kaldırım düzenlemeleri görme ve ortopedik engellilere göre düzenlenirken, drenaj sistemlerinin eksiklerinin tamamlanması,  çağdaş aydınlatma sistemleri, enerji nakil hatlarının yer altına alınması, uluslar arası normlarda trafik tabelaları ve işaretlemeler ile çağdaş peyzaj çalışmaları önemli yer tutuyor” diye konuştu.

Gönyeli Belediyesi’nden verilen bilgiye göre, Gönyeli’de Belediye Bulvarı’nın girişine inşa edilen modern köprü, hem su taşkınlarını önleyecek hem de mimarı tarz olarak kente yakışır bir başlangıç noktası oluşturacak.

“Engelsiz Kent Gönyeli” hedefiyle ilerlediklerini söyleyen Benli, “Atatürk caddesinde başladığımız düzenlemeleri, kentin en önemli arterlerinden olan Belediye Bulvarı’nda sürdürüyoruz. Belediye Bulvarı’nın girişine inşa edilen yeni köprü, hem su taşkınlarını önleyecek hem de mimari tarz olarak kente yaraşır bir başlangıç oluşturacak” dedi.

SU TAŞKINLARINI ÖNLEYECEK

Modern tarzda tasarlanan köprünün, aşırı yağışlarla yaşanan olumsuzlukları da ortadan kaldırması hedefleniyor.

Başkent Lefkoşa ile Gönyeli sınırındaki köprü, su geçiş kapasitesi 3,5 kat artırılmış olarak prestij mimarisinin bir yansıması olarak hizmete girecek.

Açıklamaya göre, Niyazi’s Mirage Restaurant ile Kiler 2 Market arasındaki köprü yenileme çalışmalarının tamamlanması ile birlikte, ülkede ilk kez hayata geçirilecek özel bir yapı ortaya çıkacak.

GÜVENLİK ÖN PLANDA

İnşasında “kutu menfez” kullanılan yeni köprü, 2 gözden oluşacak. Genişliği 9 metre, uzunluğu ise 16.5 metre olacak köprü, çok daha güvenli bir trafik akışı sağlayacak.

Daha önce genişliği 5 m, uzunluğu 13,9 m olan köprü, bu kez, görselliği ve fonksiyonelliği de üst seviyede tutularak planlandı.

Modern köprünün korkuluklarının çok daha güvenli, uzun ömürlü ve bakımının kolay olacağını açıklayan Benli, “Aydınlatması tüm köprülerde olduğu gibi araç, yaya, bisikletlilerin güvenliğini ön planda tutacak tarzda planlanmıştır” dedi.

‘YENİ PROJELERİMİZ SÜRECEK’

Benli, kentte hem insana, hem de altyapıya büyük önem verdiklerini anımsatarak, “Altyapısı planlı tek kent olarak gurur duyduğumuz Gönyeli’de, yeni projelerimizle fark yaratmaya devam edeceğiz. Temel altyapı sorunlarına çözüm ürettiğimiz Gönyeli’de insana ve çevreye yönelik yatırımlarımız hız kazanıştır. Gönyeli çok yakında bisiklet yolları ve bu yönde geliştirdiği kültürü ile de dikkat çekecek.  Gönyeli’de yaşamak çok keyifli ilkesiyle, kentimize prestijli bir yapı daha kazandıracak olmanın heyecanı içerisindeyiz” şeklinde konuştu.

 

 

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2015, 11:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER