“Çocuk Odaklı Toplum Projesi” çalışmalarında olumlu gelişmeler sağlandı

Cumhurbaşkanlığı’nda bugün gerçekleştirilen toplantıda fiziksel ve cinsel istismara maruz kalan çocuklara yönelik mekanizmaların oluşturulması kararı alındı

“Çocuk Odaklı Toplum Projesi” çalışmalarında olumlu gelişmeler sağlandı
Cumhurbaşkanlığı himayesinde başlatılan “Çocuk Odaklı Toplum Projesi” çalışmalarında olumlu gelişmeler olduğu vurgulandı. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun eşi Meral Eroğlu başkanlığında bugün gerçekleştirilen toplantıda, "fiziksel veya cinsel istismara maruz kalan çocuklara bilinçli ve etkin bir şekilde yaklaşılmasını sağlayacak mekanizmanın oluşturulması" kararı alındı.

 

Cumhurbaşkanlığı’nda bugün gerçekleştirilen toplantıda fiziksel ve cinsel istismara maruz kalan çocuklara yönelik mekanizmaların oluşturulması kararı alındı

 

Cumhurbaşkanlığı himayesinde başlatılan “Çocuk Odaklı Toplum Projesi” çalışmalarında olumlu gelişmeler olduğu vurgulandı.

 

Çalışmalar kapsamında, Cumhurbaşkanlığı’nda, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun eşi Meral Eroğlu başkanlığında bugün gerçekleştirilen toplantıda, fiziksel veya cinsel istismara maruz kalan çocuklara bilinçli ve etkin bir şekilde yaklaşılmasını sağlayacak mekanizmanın oluşturulması kararı alındığı belirtildi.

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, “Toplantıda, fiziksel veya cinsel istismara uğrayan çocuğa müdahale sürecinde tüm kurumların işbirliği içerisinde çalışarak çocuğun her bir kurum tarafından işleme tabi tutularak mağduriyetinin ve yaşadığı travmanın artırılması yerine tüm fonksiyonları tek elden ve çocuk merkezli bir anlayışın hakim olacağı yeni bir yaklaşım sistemi oluşturulmasına yönelik düzenlemeler yapılması” kararlaştırıldı.

Açıklamada, çalışmaların yasa tasarısına dönüştürülme aşamasına gelindiği de ifade edildi.

“ÇOCUK MERKEZLİ ADALET SİSTEMİ"
“Çocuk Odaklı Toplum Projesi ülkemizdeki sosyal şartları ve ekonomik imkânları dikkate alınarak hazırlanmış ve hedeflerin bir takvime bağlı olarak tamamlanması öngörülmektedir. Öngörülen hedefleri hayata geçirmek için oluşturulan çalışma grupları yaklaşık bir yıldan beridir çalışmalarını büyük bir gayretle yürütmektedir” denilen açıklamada, projenin hedeflerinden birinin, Çocuk Merkezli Adalet Sistemi konusu olduğu ve bu konuda gelişme sağlandığı kaydedildi.

Ülkede Çocuk Hakları ile ilgili mevzuatın 1996 yılında Cumhuriyet Meclisi tarafından kabul edilerek iç hukukun bir parçası haline getirilen Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Konvansiyonuna uygun hale getirilmesi gerekliğine işaret edilen açıklamada, bunlara yönelik yasa değişikliği tasarıları hazırlandığı belirtildi.

Projeye, Cumhurbaşkanlığı yanında, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı, Yüksek Mahkeme, Hukuk Dairesi, Polis Genel Müdürlüğü, SOS Çocuk Köyü, Cumhurbaşkanlığı hukukçuları, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçiliği ile ilgili alanlarda örgütlü sivil toplum kuruluşları destek veriyor.

 

 

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2013, 22:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER