BAŞBAKAN ÖZGÜRGÜN YURDA DÖNDÜ

ÖZGÜRGÜN: “EKONOMİ, TURİZM, TARIM VE MALİ KONULARDA OLDUKÇA YARARLI VE YOĞUN TEMPODA GÖRÜŞMELER YAPTIK”

     BAŞBAKAN ÖZGÜRGÜN YURDA DÖNDÜ

Başbakan Hüseyin Özgürgün dün gittiği Ankara’da resmi temaslarını tamamlamasının ardından beraberindeki 4 bakanla birlikte bu akşam saat 21.00’de yurda döndü.

 

Başbakan Hüseyin Özgürgün’ü Ercan Havalimanı’nda Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Erhan Uzun ve Bakanlar karşıladı.

 

Başbakan Hüseyin Özgürgün Ercan  Havalimanı’nda basın toplantısı düzenleyerek Ankara temasları hakkında bilgi verdi.

 

Özgürgün, Ankara’daki temasları çerçevesinde Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ile bir araya geldiğini, ayrıca heyetler arası toplantılar gerçekleştirildiğini belirtti.

 

Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım’ın hükümeti kurmasının ardından KKTC’ye ziyaret gerçekleştiğini anımsatan Başbakan Özgürgün, Ankara ziyaretinin de iade-i ziyaret çerçevesinde gerçekleştiğinin altını çizdi.

 

Ankara’da sıcak ve yoğun bir ilgiyle karşılaştıklarını söyleyen Özgürgün,  ekonomi, turizm, tarım ve mali  konularda oldukça yararlı ve yoğun tempoda  görüşmelerde bulunduklarını söyledi.

 

ASKERİ LİSE ÖĞRENCİLERİ

 

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile 1 saat 15 dakika süren görüşmesinde Kuleli Askeri Lisesi’ndeki 3 KKTC’li öğrenciyi gündeme  getirdiğini belirten Özgürgün, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuyla ilgili soruşturmanın devam ettiğini ancak konuyla bizzat ilgilendiğini ilettiğini söyledi.

 

“KTBK’DE SIKINTI YOK”

 

Genelkurmay Başkanı Orgeneral  Hulusi  Akar ile görüşmesine de değinen Özgürgün, bu görüşme neticesinde TSK’nın ve Kıbrıs’ta barışı korumakta olan Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri’nin güçlü ve sağlıklı olmasının ne kadar önemli olduğunu bir kez daha karşılıklı olarak teyit ettiklerini, herhangi bir sıkıntı olmadığını memnuniyetle gördüklerini söyledi. 

 

ANKARA ZİYARETİNİN DETAYLARI

 

Ankara temaslarının detaylarına da değinen Başbakan Özgürgün, ülkede yaşanan kuraklığın üretime engel olmaması için  üreticilerin yaşadığı sıkıntıların giderilmesi ve üretimin sürdürülebilir hale getirilmesi konularının ivedilikle sonuçlandırılması konusunda karşılıklı mutabakata vardıklarını kaydetti.

 

SULAMA PROJELERİ HAYATA GEÇİRİLECEK

 

Özgürgün KKTC’ye Su Temini  Projesi kapsamında Güzelyurt Sulama Projesi’yle ilgili  sulanacak alan ve sulama projesi konularında da mutabakata vardıklarını kaydederek, bu konunun süratle gündeme alınması için hükümetin derhal çalışmaya başlayacağını vurguladı.

 

Özgürgün,  sulama projesinin ikinci aşaması olan Mesarya Sulama Projesi’nin yeniden değerlendirilmesi ve hızla tamamlanması için iki tarafın  komite oluşturarak çalışma başlatmasının kararlaştırıldığını söyledi.

 

MALİ VE EKONOMİK İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜNÜN YANSIMALARI

 

Özgürgün 2 ay önce imzalanan Mali ve Ekonomik İşbirliği Antlaşması’nın uygulama sonuçlarının yavaş yavaş ortaya çıktığını ve sonuçların memnuniyet verici olduğunu belirterek, ivmenin aynı şekilde devam etmesi konusunda da mutabakat sağladıklarını söyledi.

 

KKTC’YE UÇUŞLAR İÇ HATLARDAN

 

Başbakan Hüseyin Özgürgün, 15 Temmuz sonrası yaşanan gelişmelerden turizm ve eğitim alanlarında yaşanabilecek sorunların giderilmesine dönük konuların ele alındığı görüşmelerde  turizm ve eğitim alanında  sıkıntı yaşanmaması için rahatlatıcı tedbirlerin ele alınmasının kararlaştırıldığını, bunların başında da  sıkıntılı dönem geçene kadar  KKTC’ye uçuşların iç hatlardan yapılabilmesi çalışmalarının geldiğini vurguladı.

 

Başbakan Özgürgün, turizm ve eğitimi canlandırmak için yeni uçuş destinasyonlarıyla ilgili  çalışma başlatılması konusunda mutabakata vardıklarını, bunların nereler olacağının Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu tarafından daha sonra açıklanacağını ifade etti.

 

Başbakan iki hükümet arasında tam bir uyum içerisinde başlatılan çalışmaların aynı şekilde devam edeceğini, hiçbir sorun bulunmadığını sözlerine ekledi.

 

Başbakan Hüseyin Özgürgün’e Ankara ziyaretinde Bakanlar; Tahsin Ertuğruloğlu, Sunat Atun, Nazım Çavuşoğlı ve Fikri Ataoğlu eşlik etmişti.

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 28 Temmuz 2016, 05:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER