Atun açıkladı; KIBTEK için yeni kararlar resmen yürürlükte...

"4 ay ödemeyenin aboneliği sonlanacak ve mahkemeye gidecek"

Atun açıkladı; KIBTEK için yeni kararlar resmen yürürlükte...

Bakan Atun,Bakanlar Kurulunun Kıbrıs Türk elektrik Kurumu ile ilgili almış olduğu ve 1 Ocak itibarıyla mevzuat haline gelen kanun gücündeki kararname ve nizamnameler ile ilgili BRT’nin sorularını yanıtladı.

Atun,KIBTEK’in özellikle kamu alanındaki tahsilatının sürdürülebilir hale gelmesi ve tahsilat sisteminin etkin bir şekilde oluşturulabilmesi adına bir dizi resmi kararlar aldıklarını ve bu kararların bugün itibariyle resmi gazetede yayınlanarak yürülüğe girdiğini söyledi.

Daha önce Devlet Kurumlarının 2007 yılında alınan bir karara göre “Devlet dairelerinin ancak 6 ay boyunca hiç ödenmez ise 6 aydan sonra faturalara gecikme zammı konur” şeklinde olan uygulamayı, yeni Bakanlar Kurulu kararıyla 2 aya düşürdüklerini söyleyen Atun, 2 ay içerisinde devlete ait faturaların gecikme zammının faturalara tahakkuk etmeye başlayacağını söyledi.

 

“2 AY ÜST ÜSTE ÖDEMEYEN KESİLECEK”

Bakan Atun, bir diğer karara göre elektrik İnkişaf yasasında yasanın verdiği yetkiyle Bakanlar Kurulunun hazırlamış olduğu nizamname çerçevesinde 2 ay üst üste ödenmemiş fatura karşılığında elektrik enerjisinin kesilmesinin bir emir olarak kuruma verildiğini söyleyerek, artık bunun yasal bir gereklilik olduğunu söyledi.Atun, bu şekilde kimsenin insiyatif kullanarak kesme ya da ulama yapma serbestliğine sahip olamayacağını belirtti.

 

“4 AY ÖDEMEYENİN ABONELİĞİ SONLANACAK VE MAHKEMEYE GİDECEK”

Bununla birlikte 4 ay boyunca hiç ödenmemiş bir fatura olduğu taktirde fatura sahibinin aboneliğinin sonlandırılacağını da ifade eden Atun, bu durumun da mahkemeye intikal ettirileceğini söyledi.Bu durumun tahsilat noktasında önemli bir disiplin sağlayacağını söyleyen Atun, bu durumun kurumda tahsilat görevindeki kişilere de resmi bir sorumluluk verdiğini belirtti.

 

“KESME VE ULAMADA YETKİLİLER BELİRLENDİ”

Ayrıca Elektrik kesme ve ulamalarda kurum içerisinde yetkili birimlerin yapılan değişiklikle çok net bir biçimde ifade edildiğini de söyleyerek bu kişilerin “Müdür,ve-veya Bölge Amiri ya da Tüketim Şube Amiri” olduğunu, bu kişilerden gelecek direktifler sonucunda işlem yapılabileceğini belirtti.

 

“SOKAK AYDINLATMALARIN TAHSİLATI VE BAKIMI ARTIK KIBTEK’İN SORUMLULUĞUNDA”

1 Ocak 2013 itibariyle sokak aydınlatmalarının elektrik enerji temini ve bununla birlikte bakım ve onarımını Elektrik kurumunun üsleneceğini söyleyen Atun, tahsilatı yine Kurumun yapacağını, artık Belediyelerin Sokak aydınlatma bakım ve onarım ile sorumluluğunu almayacağını ve bu amaçla da para tahsil etmeyeceğini ifade etti.

Atun, Belediyelerin Sokak aydınlatmalarından kaynaklanan borçları ile ilgili yeniden yapılandırılmasına ilişkin bir maddenin de kanun gücündeki kararnamelerin içerisinde yer aldığını hatırlatarak, düzenlemeye göre KIBTEK’e oluşan Belediye borçlarının yapılandırılması olduğunu söyledi.

Belediye borçlarının affedilmesinin sözkonu olmadığını, ancak tahsilatın kolaylaşması adına tahsilat bitene kadar gecikme zammının ilave edilmesini engellediklerini ve 102 aylık bir tahsilat süresine yaydıklarını belirtti.

“TEKNECİK’E FİLTRE...FATURALARA 1 KURUŞ YA DA DAHA AZ OLARAK YANSIYACAK”

Ocak ayı itibarıyla Teknecik’deki üretim santaraline bacagazı artıma sisteminin tesis edilmesi için çalışmaların hayata geçeceğini söyleyen Atun, bunun için gerekli direktifleri de verdiğini belirtti.

Tüketim faturalrına yansıyacak olan bir miktarın tahsil edilerek finansmanı sağlayacaklarını söyleyen Atun, bunun maktu ücret olamayacağını söyledi.

Elektiriği fazla kullananın fazla, az kullanın da az oranda ödeme yapacağı bir mantıkla hareket edeceklerini söyleyen Atun, tahminlerine göre faturalara 1 Kuruş ya da 1 Kuruştan daha az bir miktar yanısıma olabileceğini belirtti.

YENİLENEBİLİR ENERJİ

Yine Ocak ayı içerisinde yenilenebilir enerjinin da tam manasıyla uygulamaya geçmesini beklediklerini ifade eden Bakan Atun, yeniyıl ve Ocak ayının bunun için bir fırsat olabileceğini belirtti. Konuyla ilgili kurul oluşturma aşamasında 2 kurul üyesinin eksik olduğunu ifade eden Atun, iki üyenin de önerilmesi ile çalışmaların süratle başlayacağını söyledi.

“KABLO İLE ELEKTRİK PROJESİ İLE FATURALARDA İNDİRİM...”

Atun, Türkiye’den kablo ile elektrik aktarılması projesinin son derece önemli bir husus olduğuna dikkati çekerek Bakanlığının daha ilk dönemlerinde Türkiyeli mevkidaşı Taner Yıldız ile bu konuyu görüşüp tam bir mutabakat sağladıklarını söyledi ve yeniyılın ilk dönemlerinde bu çalışmaya yönelik bir protokol imzalamayı ümit ettiklerini vurguladı.

Atun , çalışmaların tamamlanıp projenin de hayata geçmesiyle KKTC’de gerek hane halkı gerek ise üretim yapan tüm kesimlere çok daha ucuz olarak elektrik enerjsi sağlanmış olacağını, bunun da girdi maaliyetlerinde önemli oranlarda gerileme yaratacağını belirtti.

2013’DEN BEKLENTİLER

2013’ün ekonomik açıdan ülke insanına daha iyi bir yıl yaşatacağına inandığını söyleyen Atun, planlamalar ve devlet kaynaklarının kullanımınınn bu yönde tasarlandığını belirtti.2010-12 arasında mali alanda sürdürülebilir bir yapı oluşturmayı amaçladıklarını ve bu alanda amaçlanan noktaya geldiklerini hatırlatan Atun, yeni yılda mali alanda alınacak bir tedbirin olmadığını ifade etti.

Yeniyılda reel sektöre çok daha fazla kaynak aktarılacağını ve bu kaynağın 2010-12 yıllarının nerdeyse iki katına yakın bir rakam olacağını belirten Atun, aynı zamanda kamu sektöründe çalışanlara yapılacak olan artışlarların da ekonomiye yeni bir kaynak yaratarak rahatlama sağlayacağını söyledi. Merkez Bankasının Türk Lirasının faizinde uygulamakta olduğu faiz indirimi ile genişleme politikalarının da parasal bir bolluk oluşturacağını söyleyen Bakan Atun, yeni yılın daha refah geçeceğine inandığını söyledi.

Bakan Atun 2013 yılı ile ilgili mesajında ise şunları söyledi:

“Öncelikle tüm KKTC halkına sağlık ve sıhhat diliyorum.Sağlık ve sıhhat 7’den 70’e nefes alan tüm canlıların en temel ihtiyacı.Bir kere kaybedince bunları yerine koymamız da çok mümkün olmuyor.Ayrıce gerek dış ilişkilerimiz, gerek iç münasebetlerimizde barış içerisinde olmamızı diliyorum.Umarım toplumsal barışın da ön planda olduğu bir yıl olur.Karşılıklı saygı ve sevgi içerisinde olmak bana göre şu an da toplumumuzun da en çok ihtiyacı olan şeydir.Cenab-ı Haktan bütün halkımıza sağlık,mutluluk,bolluk ve bereket diliyorum”

 

 

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 2013, 12:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER